Søgeresultat for tysk hjelm

Nedenfor er de seneste op til 50 auktioner hvor tekst strengen tysk hjelm indgår i enten teksten eller beskrivelsen.

Vidste du at du GRATIS kan få tilsendt en e-mail med nyeste tysk hjelm auktioner, enten dagligt, brugerdefineret tidsinterval eller så snart de dukker op på handelssiderne - så DU kan kontakte sælger først! Registrer her! (Det er HELT GRATIS)

Seneste tysk hjelm auktioner - alle samlet ET sted.

Tysk hjelm

Tysk hjelm Str 66 med mærke på siden
Klokken 08.40 Thursday den 11. February 2016
Kategori: Originalt

ORIGINAL Tysk Hjelm

ORIGINAL Tysk Hjelm Overmalet se billeder
Klokken 21.10 Tuesday den 2. February 2016
Kategori: Originalt

Tysk Hjelm 2. Verdenskrig

Tysk Hjelm 2. Verdenskrig 100 % Original hjelm fra 2 verdenskrig, er stemplet 64 indeni. Hjelmen har spor af brug, men stadig i god stand
Klokken 14.50 Saturday den 2. January 2016
Kategori: Originalt
TYSK HJELM 2 VK
TYSK HJELM 2 VK Original Tysk hjelm Kradschutz/Luftschutz,God Stand  Inderhjelmen har et stempel,dette er ikke originalt
Klokken 17.40 Saturday den 12. December 2015
Kategori: Originalt
ORIGINAL Tysk Hjelm
ORIGINAL Tysk Hjelm Tysk hjelm fra ww2, med original hageren  Hjelmen er stemplet 21927.  Hjelmen er størrelse 68  Byd ud fra billederne.   Af en eller anden årsag kan jeg ikke vende billederne.   Billedet 7 blev tilføjet 27/11/2015 09:23
Klokken 20.10 Tuesday den 8. December 2015
Kategori: Originalt
Tysk hjelm 2. verdenskrig
Tysk hjelm 2. verdenskrig Tysk nazist hjelm fra 2. verdenskrig.  lettere slidt
Klokken 12.10 Tuesday den 24. November 2015
Kategori: Originalt
ORIGINAL Tysk Hjelm
ORIGINAL Tysk Hjelm Tysk hjelm fra ww2, med original hageren  Hjelmen er stemplet 21927.  Jeg vil tro Hjelmen er størrelse 68  Byd ud fra billederne.   Af en eller anden årsag kan jeg ikke vende billederne.
Klokken 20.41 Sunday den 22. November 2015
Kategori: Originalt
Tysk hjelm
Tysk hjelm original hjelm
Klokken 22.10 Sunday den 15. November 2015
Kategori: Originalt
TYSK HJELM +LOT
TYSK HJELM +LOT tysk hjelm øster gasværk . samt nogle originale krigsaviser + 2 hæfter og frihedspapirstrimmel 4 maj . se venligst billedern e
Klokken 15.40 Thursday den 12. November 2015
Kategori: Originalt
Tysk hjelm med hærmærke
tysk hjelm med hærmærke tysk hjelm med hærmærke se venligst billederne
Klokken 10.40 Thursday den 5. November 2015
Kategori: Originalt
Tysk hjelm brugt af modstandsbevægelsen i Aarhus
Tysk hjelm brugt af modstandsbevægelsen i Aarhus bemalet med dannebrog flag på begge sider. Str 66
Klokken 12.10 Monday den 26. October 2015
Kategori: Originalt
Tysk hjelm
Tysk hjelm God tysk hjelm. Ombygget til CF hjelm tidligt efter krigen, da man hurtigt fik de mere populære amerikanske hjelme i CF. Interessant stykke tysk/dansk historie!
Klokken 20.00 Wednesday den 24. June 2015
Kategori: Originalt
Tysk hjelm brugt af modstandsbevægelsen
Tysk hjelm brugt af modstandsbevægelsen original hjelm fra modstandsmand
Klokken 07.00 Monday den 22. June 2015
Kategori: Originalt
Tysk hjelm fra 2.verdenskrig.
Tysk hjelm fra 2.verdenskrig. De byder her på en tysk hjelm fra 2. Verdenskrig med næsten synlige hagekors mærker på siden af hjelmen.
Klokken 16.10 Thursday den 18. June 2015
Kategori: Originalt
Tysk Luftschutz "Gladiator" hjelm fra 2. verdenskrig - orig.
Tysk Luftschutz Her sælges en original tysk hjelm fra 2. verdenskrig. Modellen hedder M/38 og kaldes "Gladiator" hjelm. Anvendt af "Luftschutz" - Luftforsvaret. Hjelmen er med originalt indmad Indersiden er stemplet " RL2-40/2 Höchstpreis Rmk. 8"
Klokken 19.20 Friday den 12. June 2015
Kategori: Originalt
Tysk hjelm fra 2 verdenskrig stemplet 898 med inderhjelm .
Tysk hjelm fra 2 verdenskrig stemplet 898 med inderhjelm . Tysk hjelm fra 2 verdenskrig stemplet 898 med inderhjelm . Remmen er i stykker. På den ene side. Af hjemlen har der været skrevet noget ?
Klokken 14.50 Saturday den 7. March 2015
Kategori: Originalt
Tysk hjelm fra 2 verdenskrig stemplet O534 eller O s34 mangl
Tysk hjelm fra 2 verdenskrig stemplet O534 eller O s34 mangl Tysk hjelm fra 2 verdenskrig stemplet O534 eller O s34 mangler hagerem se billeder
Klokken 19.00 Saturday den 21. February 2015
Kategori: Originalt
Tysk Hjelm 1 VK - 2 VK
Tysk Hjelm 1 VK - 2 VK Orginal Tysk hjelm, flyverust og 70% orginal bemaling.
Klokken 17.20 Wednesday den 4. February 2015
Kategori: Originalt
Tysk hjelm fra 2.verdenskrig
Tysk hjelm fra 2.verdenskrig Hjelm fra 2. verdenskrig, har desværre været malet, men i meget god stand uden rust.
Klokken 15.10 Saturday den 31. January 2015
Kategori: Hovedbeklædning
Tysk hjelm
Tysk hjelm Tysk Luftwaffe hjelm, remmen er uoriginal .
Klokken 12.11 Wednesday den 28. January 2015
Kategori: Originalt
4 hjelme 2 tysk 2 russiske
4 hjelme 2 tysk  2 russiske 4 hjelme 2 tysk  2 russiske   finde i bunkers i Letland nær russiske grænse ORIGINAL TYSK HJELM SIZE 68 Du kan ikke se nogle tal og størrelse
Klokken 16.01 Wednesday den 14. January 2015
Kategori: Originalt
TYSK HJELM FRA 2.VERDENSKRIG-SE BILLEDER.
TYSK HJELM FRA 2.VERDENSKRIG-SE BILLEDER. Pæn hjelm. Stemplet EF 62 og 3792 i hjelmen Læder er dejlig blødt Tilstand:se scan's
Klokken 16.51 Sunday den 4. January 2015
Kategori: Originalt
Tysk hær hjelm startpris 1 kr
tysk hær hjelm startpris 1 kr tysk hjelm . den mangler den ene side af hageremmen se billederne
Klokken 14.50 Wednesday den 31. December 2014
Kategori: Originalt
Tysk hjelm m/camoflagebemaling
Tysk hjelm m/camoflagebemaling Tysk marinehjelm brugt af kystartilleriet... stempel i nakken 10633 stempel i siden (lidt utydeligt) Q64 byd ud fra billeder!
Klokken 15.30 Friday den 12. December 2014
Kategori: Originalt
Tysk hjelm ckl/bvl 64
Tysk hjelm ckl/bvl 64 Tysk hjelm ckl/bvl 64 Hjelm skal med nitter
Klokken 21.31 Monday den 1. December 2014
Kategori: Originalt
Tysk 2.vk hjelm brug af den polske undergrundshær.
Tysk 2.vk hjelm brug af den polske undergrundshær. Her sælges en tysk hjelm der er blevet anvendt af den polske undergrundshær under krigen. Hjelmen er blevet malet grå og bærer det polske flag på siden. Hjelme som disse blev erobret fra tyskerne og brugt f.eks. under den store opstand i Warszawa. Hjelme
Klokken 21.50 Tuesday den 18. November 2014
Kategori: Originalt
Tysk hjelm
Tysk hjelm Tysk hjelm ET68 - stor størrelse Sjælden hjelm info: Hjelmen blev benyttet på Holmen efter befrielsen, derfor er den udstyret med overføringsmærke. Den er benyttet i civilbeskyttelsen/ brandvæsenet/bevogtningen på Holmen, indtil man fik indkøbt nyt materi
Klokken 09.40 Monday den 28. April 2014
Kategori: Originalt
Tysk hjelm M1918 brugt af modstandbevægelsen 1943!
Tysk hjelm M1918 brugt af modstandbevægelsen 1943! Tysk hjelm model 1918 brugt af modstandsgruppen Ringen i Kbh. Gruppen blev grundlagt i 1941 og ledet af Frode Jacobsen. Den er købt af modstandmandens datter og den blev stjålet fra en tysk soldat på en cafe i 1943 og derefter brugt. Den har en tyske sold
Klokken 00.27 Wednesday den 26. March 2014
Kategori: Dansk 2. verdenskrig
Tysk hjelm
Klokken 18.11 Thursday den 20. March 2014
Kategori: Originalt
Tysk hjelm
Klokken 09.31 Wednesday den 19. March 2014
Kategori: Originalt
Tysk hjelm
Klokken 00.41 Wednesday den 19. March 2014
Kategori: Originalt
Tysk hjelm
Tysk hjelm Tysk hjelm fundet på loft ved Skjern i 1989. Se billeder - noget mør indehjelm.
Klokken 18.01 Tuesday den 18. March 2014
Kategori: Originalt
Tysk hjelm dobbeltmærket
Klokken 12.20 Friday den 28. February 2014
Kategori: Originalt
Tysk hjelm brugt af modstandsbevægelsen Tysk hjelm brugt af modstandsbevægelsen I pæn stand - stemplet ET64 Bemalet med dannebrogsflag foran samt cirkel på hver side Sjælden hjelm
Klokken 01.00 Thursday den 20. February 2014
Kategori: Originalt
Tysk Hjelm.
Tysk Hjelm. Tysk kopi Hjelm i model "Beaded". Et 66, 2621 er trykt  i hjelmen.
Klokken 11.00 Tuesday den 18. February 2014
Kategori: Kopier & Replika
ORIGINAL TYSK HJELM MED DECAL Model 40.
ORIGINAL TYSK HJELM MED DECAL Model 40. ER 99% sikker på at det er en marinehjelm-fundet samme sted som Achtung Minen skiltet(se min anden auktion) Det ser ud som om at læderet på et tidspunkt, har været forsøgt,gjort blødere, vha.læderfedt,Læderet er ikke det bedste jeg har set;men det er ORIG
Klokken 23.03 Wednesday den 22. January 2014
Kategori: Originalt
ORIGINAL TYSK HJELM MODEL 35 MED DECAL
ORIGINAL TYSK HJELM MODEL 35 MED DECAL Rigtig pæn urørt hjelm.Man kan svagt ane navnet på soldaten i hjelmens indmad(se scan´s).Læderet er dejligt blødt. Tilstand:se scan´s
Klokken 23.05 Saturday den 18. January 2014
Kategori: Originalt
Original tysk hjelm
Original tysk hjelm Original tysk hjelm. Formoder at hjelmen enten er en M1940 eller M1942. Produktionsnummeret er 3048 el. 5048. På indersiden af hjelmen er der trykt ET64 - Hvilket tyder på at hjelmen blev fremstillet i Eisenhüttenwerke i Thale.
Klokken 10.00 Sunday den 12. January 2014
Kategori: Originalt
ORIGINAL URØRT TYSK M35 HJELM
ORIGINAL URØRT TYSK M35 HJELM Helt urørt tysk hjelm.Sælges som fundet kun tørret af med en blød klud for at fjerne støv(ingen olie påført for at forskønne hjelmen)indmad er stadig blød. Hjelmstr.66 Tilstand.se scans
Klokken 12.40 Thursday den 9. January 2014
Kategori: Originalt
Tysk hjelm M/40
Tysk hjelm M/40 Med original indmad. Indvendig og udvendig overmalet for mange år siden. Hvem ved? Fjernes overmalingen, har amn en fin og original tysk hjelm.
Klokken 20.20 Sunday den 29. December 2013
Kategori: Originalt
ORIGINAL TYSK HJELM LUFTWAFFE MED DECAL
ORIGINAL TYSK HJELM LUFTWAFFE MED DECAL Tilstand:Se scan´s
Klokken 10.00 Tuesday den 10. December 2013
Kategori: Originalt
Original tysk hjelm
Original tysk hjelm Original tysk hjelm, med masser af patina
Klokken 20.51 Sunday den 24. November 2013
Kategori: Originalt
Tysk hjelm med camouflage net
tysk hjelm med camouflage net Hjelmen er i vinter camouflage og med net hjelmen er fundet i Danmark  Str. 64
Klokken 21.01 Saturday den 23. November 2013
Kategori: Originalt
Original tysk hjelm
Klokken 19.30 Wednesday den 13. November 2013
Kategori: Originalt
Flot tysk hjelm
Flot tysk hjelm Flot tysk hjelm   Der er skud mærke på den ene side
Kategori: Originalt
Original tysk hjelm
Original tysk hjelm Malet om efter krigen .
Kategori: Originalt
Tysk hjelm WW2
Tysk hjelm WW2 pæn brugt stand Str 56 Decaler er reproduktion
Klokken 20.50 Friday den 25. October 2013
Kategori: Originalt
TYSK HJELM M35
TYSK HJELM M35 Tysk stålhjelm M35,skallen er original,men der er sat dansk inderhjelm i,da den er brugt af CF,lille hul i hjelmen foran,ellers fin stand,skallen stemplet EF60/3971
Klokken 15.51 Sunday den 6. October 2013
Kategori: Originalt
Tysk hjelm.
Tysk hjelm. Tysk hjelm-sort med bagkappe.
Klokken 22.30 Tuesday den 17. September 2013
Kategori: Originalt
Tysk hjelm 1/2 verdenskrig...
Tysk hjelm 1/2 verdenskrig... genlistes, da "Scytze" er bakket fra sit køb... byd ud fra billeder...     Billederne 6, 7, 8, 9, 10 blev ændret den 31/8/2013 17:31
Klokken 11.50 Wednesday den 11. September 2013
Kategori: Originalt