Søgeresultat for maler

Nedenfor er de seneste op til 50 auktioner hvor tekst strengen maler indgår i enten teksten eller beskrivelsen.

Vidste du at du GRATIS kan få tilsendt en e-mail med nyeste maler auktioner, enten dagligt, brugerdefineret tidsinterval eller så snart de dukker op på handelssiderne - så DU kan kontakte sælger først! Registrer her! (Det er HELT GRATIS)

Seneste maler auktioner - alle samlet ET sted.

Skøn og glad maleri, ny.. 45*45 cm. Før 1200,- nu 300.-

Skøn og glad maleri, ny.. 45*45 cm. Før 1200,- nu 300.- Skøn og glad maler, ny.. 45*45 cm. Før 1200,- nu 300.-   Mangler at få ryddet op og derfor den lave pris. Har malet on and off i 25 år, kun brugt kvalitets farver, afsluttet med en omgang fernis, som holder på farven og giver billedet en flot finish.
Klokken 03.00 Mandag den 2. juni 2014
Kategori: Akrylmalerier

Skøn og glad maler, ny.. 45*45 cm. Før 1200,- nu 300.-

Skøn og glad maler, ny.. 45*45 cm. Før 1200,- nu 300.- Skøn og glad maleri.. Helt nyt, mangler at få ryddet lidt op og derfor den lave pris. Normal 1200,- nu kun 300,-  Malet med kvalitets farver og sluttet af med en omgang fernis. som holder på farven og giver e fin finish.
Kategori: Akrylmalerier

Maleri - kystparti fra Bornholm maler ubekendt

Maleri - kystparti fra Bornholm  maler ubekendt Maleri af kystparti på Bornholm, ubekendt signatur. Størrelse inkl ramme: 60 cm bred, 42 cm høj. Afhentes på Bornholm eller tilsendes efter aftale.
Klokken 00.10 Tirsdag den 20. maj 2014
Kategori: Oliemalerier
3 mænd
3 mænd Acrylbillede med 3 mænd, i klare flotte farver. 120 x 90 cm.Dette er det første billede, jeg offentlig har sat til salg, normalt maler jeg ikke til salg, men nu har du chanchen for at købe et af mine billeder.
Klokken 16.40 Lørdag den 3. maj 2014
Kategori: Akrylmalerier
Maleri af Niels Holbak
Maleri af Niels Holbak Landskabsmaleri af den danske maler Niels Holbak. Maleriet er i original ramme. Antik arvestykke. Maleriet står pt. i Sønderborg.
Klokken 13.01 Torsdag den 1. maj 2014
DOWNTOWN 50 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier
DOWNTOWN 50 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier håndmalet original Titel: "DOWNTOWN" håndmalet original Samlet: 50 cm x 100 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 18.00 Søndag den 27. april 2014
Kategori: Signerede
S. Arvidsen
S. Arvidsen Bornholmsk maler fra 1933-1990. Maleriet er i flot stand. Bredde 76 cm og højde 56 cm
Klokken 19.41 Søndag den 20. april 2014
Kategori: Oliemalerier
E.V. Bøgh : Strandparti - 1931.
E.V. Bøgh : Strandparti - 1931. 1 flot og velholdt oliemaleri af E.V. Bøgh signeret og dateret 1931. Strandparti - formentlig fra den Nordsjællandske kyst. Mål : 69 x 55,5 cm. Rammen måler 7 cm. E.V. Bøgh var Charlottenborg maler og udstiller. Skal afhentes.
Klokken 17.24 Torsdag den 17. april 2014
Kategori: Oliemalerier
BUTTERFLY 90 x 60 cm, håndmalet, abstrakte malerier
BUTTERFLY 90 x 60 cm, håndmalet, abstrakte malerier håndmalet original Titel: "BUTTERFLY" håndmalet original Samlet: 90 cm x 60 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 17.30 Tirsdag den 8. april 2014
Kategori: Signerede
WEITSICHT 50 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier
WEITSICHT 50 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier håndmalet original Titel: "WEITSICHT" håndmalet original Samlet: 50 cm x 100 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 11.10 Fredag den 4. april 2014
Kategori: Signerede
Maler
Maler Den lille kunst maler nr 2350, 22 cm, 1 sortering, B&G figueren er i hel og fin stand  den koster 1300-1400 kr i antik se mine andre Auktioner
Klokken 12.31 Onsdag den 26. marts 2014
Kategori: B&G Porcelænsfigurer
Oliemaleri af boris krilov.
oliemaleri af boris krilov. pænt og velholdt olie maleri , malet af boris krilov. det måler uden ramme 100cm x 85 cm en russisk maler  født i 1891 død i 1977--boet i danmark det meste af sit liv.
Klokken 21.40 Mandag den 24. marts 2014
Kategori: Oliemalerier
BE RED 100 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier
BE RED 100 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier håndmalet original Titel: "BE RED" håndmalet original Samlet: 100 cm x 100 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred,  monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 20.33 Mandag den 24. marts 2014
Kategori: Signerede
Kommode
kommode Kommode af massivt træ sælges 130x48x86 cm Den er malet i flere forskellige farver, korpuset er i hvid, og ellers de forskellige farver, den farve som knoppen er, er den også malet indeni Der er ingen ridser i lakken og den er sprøje malet hos prof. maler
Klokken 09.51 Onsdag den 12. marts 2014
Kategori: Kommoder
Kurt Ard - Illustration i glas og ramme
Kurt Ard - Illustration i glas og ramme Herligt billede af Kurt Ard født 1925. Dansk illustrator, maler og grafiker. Han blev internationalt kendt for en stor mængde fortællende forsideillustrationer i forskellige ugeblade i 1950'erne, 1960'erne og 1970'erne. Signeret i nederste højre hjørne. I
Klokken 12.40 Onsdag den 5. marts 2014
Kategori: Litografier
Espressomaskine siemens
espressomaskine siemens sort siemens espressomaskine mærket TK69009, nypris 8999, maler selv de hele bønner, men der kan også bruges alm malet kaffe, maskinen er kun lidt brugt og der er 1 års garanti tilbage , en rigtig god maskine
Klokken 00.10 Lørdag den 1. marts 2014
Kategori: Køkken
Oliem. "Marketenderi Søby brunkulsleje" sign. Kai Husum.
Oliem. Oliemaleri på lærred "Marketenderi Søby brunkulsleje" sign. Kai Husum - betitlet bagpå. Dejligt stemningsfyldt maleri fra en svunden tid. Indrammet i bred fyrtræsramme. Udv. mål 88 x 88 cm, indv. mål 66 x 66 cm. Kai Husum, dansk maler f. 1931 i Brande. KH
Klokken 11.00 Tirsdag den 11. februar 2014
Kategori: Oliemalerier
Oliemaleri på lærred - bymotiv fra Brande af Kai Husum
Oliemaleri på lærred - bymotiv fra Brande af Kai Husum Oliemaleri på lærred - bymotiv fra Brande af Kai Husum. Udvendig mål 68 x 78 cm, indv. mål 55 x 65 cm. Kai Husum, dansk maler f. 1931 i Brande.   KH begyndte tidligt med at male landskaber fra Skjern Å, gadebilleder med mennesker og sendre landskaber fra
Kategori: Oliemalerier
Akvarel Grønlandsk motiv
Akvarel Grønlandsk motiv Hvaler fanger motiv af Kistat Lund.   *1944, maler. *11.10.1944 i Ammassivik, Nanortalik. Forældre: købmand Bertha L. (*1919) . ~18.1.1978 med lærer Frank Vraa, *28.8.1952 i Hørby sg., Ålborg amt, s. af snedker Christian Laursen Nyskov V. og Eleonora Kirs
Klokken 21.21 Søndag den 9. februar 2014
Kategori: Akvareller
PLAY OFF 80 x 180 cm, håndmalet, abstrakte malerier XXL
PLAY OFF 80 x 180 cm, håndmalet, abstrakte malerier XXL håndmalet original Titel: "PLAY OFF" håndmalet original Samlet: 80 cm x 180 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 17.10 Mandag den 3. februar 2014
Kategori: Signerede
FIREFLIES 80 x 80 cm, håndmalet, abstrakte malerier
FIREFLIES 80 x 80 cm, håndmalet, abstrakte malerier håndmalet original Titel: "FIREFLIES" håndmalet original Samlet: 80 cm x 80 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 15.10 Søndag den 2. februar 2014
Kategori: Signerede
SWING ME 50 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier
SWING ME 50 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier håndmalet original Titel: "SWING ME" håndmalet original Samlet: 50 cm x 100 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 08.40 Søndag den 2. februar 2014
Kategori: Signerede
Siemens espressomaskine
siemens espressomaskine siemens espressomaskine mærk TK69009, sort, købt april 2013, der er stadig garanti, maler selvbønner, kan også lave alm kaffe, nypris 8999 en ritig god maskine
Klokken 20.50 Fredag den 31. januar 2014
Kategori: Køkken
FARBSPIEL 50 x 50 cm, håndmalet, abstrakte malerier
FARBSPIEL 50 x 50 cm, håndmalet, abstrakte malerier håndmalet original Titel: "FARBSPIEL" håndmalet original Samlet: 50 cm x 50 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 12.00 Torsdag den 23. januar 2014
Kategori: Signerede
Oliemaleri fra ca. 1920
Oliemaleri fra ca. 1920 Oliemaleri fra ca. 1920. Malet træramme. Alt intakt. Modernisme. Ukendt maler. Mål: 80cm x 80cm
Klokken 22.01 Lørdag den 18. januar 2014
Kategori: Oliemalerier
Stort oliemaleri med skib af J Sjögren sælges 2500.-
Stort oliemaleri med skib af J Sjögren sælges 2500.- STORT OLIEMALERI AF DEN SVENSKE MALER J. SJÖGREN SÆLGES FOR 2500.- STR.  115 HØJ og 155 BRED 2078 2544
Klokken 11.30 Mandag den 9. december 2013
Kategori: Oliemalerier
Stefan Rostrup - Vælg Selv!
Stefan Rostrup - Vælg Selv! Stefan Rostrup - maler Org.Litografi. Blyantsign. Rostrup - oplag 80 stk. - Motivmål 58 · 44 cm. Aldrig været indrammet - ingen røg/solfalmet Pris Pr. Stk.: kr. 500.- Sendes i Plakatrulle for kr. 40-. eller forsikret pakkepost for kr. 85-. Eller afhentes
Klokken 09.50 Fredag den 29. november 2013
Kategori: Litografier
HANS KRUUSE. 1893-1973 - flot - rammen ligeledes...... Jeg har her dette flotte oliemaleri af den kendte maler, Hans Kruuse.  Han har malet bymotiver, men her har du altså en gåsedame i gang med sit arbejde. Maleriet er i flot og god stand - og måler ca. 56 x 77 cm i lysmål. Bemærk også den meget flotte ramme
Klokken 19.51 Mandag den 25. november 2013
Kategori: Oliemalerier
Niels Lindberg - Høstarbejde med selvbinder
Niels Lindberg - Høstarbejde med selvbinder Flot olie på lærred maleri af den fynske maler Niels Lindberg fra 1947. Maleriet er i flot stand og original ramme og har hængt i et ikke-ryger hjem. Måler 152 x 108 cm
Klokken 07.40 Onsdag den 13. november 2013
Kategori: Oliemalerier
Billede sælges af kunstner
Billede sælges af kunstner Jeg hedder Julie Duch Lauridsen er amatør maler og fotograf, og sælger en af mine billeder til kun 950,-
Klokken 17.40 Mandag den 28. oktober 2013
Kategori: Fotografier
Billede sælges af kunstner
Billede sælges af kunstner Jeg hedder Julie Duch Lauridsen. Jeg er amatør maler og fotograf. Sælger nu det her billede, for kun 950,-
Kategori: Digital kunst
PAUL KLEE - BEFORE THE GATES OF KAIROUAN LANGT UNDER ½ pris
PAUL KLEE - BEFORE THE GATES OF KAIROUAN LANGT UNDER ½ pris POUL KLEE Han rejste i 1914 til Tunis med 2 maler venner og han sagde at han for første gang rigtig så og lærte farverne og skulle have sagt: jeg og farverne er eet, jeg er maler.. MÅL: 120 x 89 CM. tror det er BØG TRÆRAMME M GLAS. Fast plade bagpå. Ikke
Klokken 00.50 Mandag den 21. oktober 2013
Kategori: Tryk
HENNING BUSK (HEBUS) MALERI
HENNING BUSK  (HEBUS) MALERI FLOT MALERI AF HENNING BUSK FØDT 5/2-1928 I SILKEBORG ANERKENDT MALER MED VEDHÆFTET SEDDEL PÅSIDEN ANG. HANS LIV  STAND KAN JEG IKKE SIGE NOGET OM DA DET ER FRA ET DØDSBO OG JEG IKKE HAR FORSTAND PÅ DET..
Klokken 18.10 Tirsdag den 15. oktober 2013
Kategori: 1940 - 2006 signerede
N.Lindberg 42
N.Lindberg 42 Her er et maleri af maleren Niels Lindberg fra 42   (26. juli 1886 i Dræby, Munkebo Sogn – 25. august 1974 i Nørre Broby) var en dansk maler. Lindberg var udlært malersvend og selvlært som kunstmaler igennem studier af naturen og andre kunstneres væ
Klokken 19.30 Lørdag den 12. oktober 2013
Kategori: Oliemalerier
HENNING BUSK (HEBUS) MALERI "SKIBE I HAVN"
Klokken 16.20 Lørdag den 12. oktober 2013
N.lindberg 36
N.lindberg 36 Her er et billed af maleren Niels Lindberg 36   (26. juli 1886 i Dræby, Munkebo Sogn – 25. august 1974 i Nørre Broby) var en dansk maler. Lindberg var udlært malersvend og selvlært som kunstmaler igennem studier af naturen og andre kunstneres værker
Klokken 13.00 Lørdag den 12. oktober 2013
Kategori: Oliemalerier
N.Lindberg
N.Lindberg Her er et billed af maleren Niels Lindberg..Der står N.lindberg 44 på billedet. (26. juli 1886 i Dræby, Munkebo Sogn – 25. august 1974 i Nørre Broby) var en dansk maler. Lindberg var udlært malersvend og selvlært som kunstmaler igennem studier af na
Klokken 21.40 Fredag den 11. oktober 2013
Kategori: Oliemalerier
TUBORG SODAVANDS KASSE AF TRÆ -- FIN STAND
TUBORG SODAVANDS KASSE AF TRÆ -- FIN STAND DEN ER FIN, MEN DER ER SAT EN MALER PLET PÅ ØVERSTE BRÆDT PÅ DEN ENE SIDE... H.31,5 X B. 27,5 X LGD. 50 CM.... BØR HENTES VED HOLBÆK... SØGEORD -- ØL ARTIKLER - ØL KASSE
Klokken 17.19 Fredag den 4. oktober 2013
Kategori: Øl artikler, diverse
Sommer maleri af ukendt maler
Sommer maleri af ukendt maler Dejligt sommer maleri. Det er tydeligt at se at det er en rigtig varm dag. Signaturen ser ud som om der står Cristen Ungstrup, men jeg kan ikke finde noget info om en maler ved det navn. Det måler 100 x 70 cm uden ramme.
Klokken 19.22 Mandag den 30. september 2013
Kategori: Oliemalerier
Vinter maleri af ukendt maler
Vinter maleri af ukendt maler Flot vinter maleri. Desværre kan jeg ikke tyde signaturen som sidder i venstre hjørne. Men maleriet er flot. Det måler 33 x 48 cm uden ramme.
Klokken 19.16 Mandag den 30. september 2013
Kategori: Oliemalerier
Royal Copenhagen OKSE nr.1195
Royal Copenhagen OKSE nr.1195 Gengivelse af Okse  22cm. Høj nr:1195 udført af kunstneren Knud Kyhn. Sælges i pæn kvalitet. Kunstneren Knud Kyhn Maler, tegner og keramisk billedhugger Knud Kyhn Knud Carl Edvard Kyhn blev født den. 17. marts 1880 og døde d. 23. november 1969.  Knud Kyhn
Klokken 17.40 Søndag den 29. september 2013
Kategori: Kgl. Porcelænsfigurer
Ca 97 stk diverse kunst maler pensler professionel kvalitet
ca 97 stk diverse kunst maler pensler professionel kvalitet Diverse pensler til kunst maler mv- flere blandt andet af ægte mår hår mv. alle nye og ubrugte, sælges samlet- 1 bud = alle 97 pensler. Det er super kvalitets pensler, og koster samlet flere tusinde i butik. der er forskellige størrelse i de forskellige b
Klokken 19.21 Mandag den 9. september 2013
Kategori: Pensler m.v.
Maleri af Birthe Buur
Maleri af Birthe Buur     Maleri malet med akryl på akvarelpapir Størrelse 30 x 30 cm indrammet med  passepartout  og glas  Birthe Buur maler også med acryl på lærred, hovedsagelig abstrakte motiver. Hun har gennem de sidste 10 år haft anskillige udstillinger i Danmark.
Klokken 10.21 Mandag den 9. september 2013
Kategori: Akrylmalerier
Maleri af Birthe Buur
Kategori: Akrylmalerier
Maleri af Birthe Buur
Kategori: Akrylmalerier
Maleri af Birthe Buur
Klokken 12.40 Søndag den 8. september 2013
Kategori: Akrylmalerier
Silkevæveri, kopi af den franske maler Camille Pissarro
Silkevæveri,  kopi af den franske maler Camille Pissarro Silkevæveri, det vævede billede er en kopi af den franske maler Camilla Pissaro., - der er brugt 1.152 kædetråde og 1.015 meter skudgarn Format ; 20x25 cm.
Klokken 13.00 Torsdag den 5. september 2013
AKVAREL AF NIELS MOGENSEN FRA 50ÈRNE.
AKVAREL AF NIELS MOGENSEN FRA 50ÈRNE. STØRRELSE PÅ AKVARELLEN ER: CA.60 CM X 49 CM. RAMMEN ER EN SMUK OG ENKEL PALISANERRAMME. JEG MENER, AT HAN VAR EN MALER, SOM ISÆR MALEDE PÅ BAKKEN - MEN ELLERS VIL JEG GERNE HØRE FRA NOGEN, SOM VED MERE. DET ER ET BILLEDE, SOM JEG HAR ARVET.
Klokken 16.20 Onsdag den 4. september 2013
Kategori: Akvareller
Fin maleri af Vilhelm Serber 79x89cm
fin maleri af Vilhelm Serber 79x89cm Se billeder der står mange ting om ham bag på malerie  Kust maler vilhelm serber  Autodidakt født den 9-7 1902. døde i 1977. der er stor interesse for hans kunst. skal afhenters i Åbenrå
Klokken 19.02 Onsdag den 28. august 2013
Kategori: Oliemalerier
Helge Ernst
Helge Ernst Helge Ernst 1916-1991 - dansk maler. Litografi: opstilling originalt signeret Helge Ernst og nummereret XXXIX/L i bly. Mål: 44 x 56. Som autodidakt debuterede Helge Ernst på Kunstnernes Efterårsudstilling i 1938. Han blev medlem af kunstnersammenslutninge
Klokken 14.00 Onsdag den 28. august 2013
Kategori: Litografier