Søgeresultat for maler

Nedenfor er de seneste op til 50 auktioner hvor tekst strengen maler indgår i enten teksten eller beskrivelsen.

Vidste du at du GRATIS kan få tilsendt en e-mail med nyeste maler auktioner, enten dagligt, brugerdefineret tidsinterval eller så snart de dukker op på handelssiderne - så DU kan kontakte sælger først! Registrer her! (Det er HELT GRATIS)

Seneste maler auktioner - alle samlet ET sted.

Kendte Skagens maler Ella Heide

Kendte Skagens maler Ella Heide Et akvarel Ella Heide (1871-1956)   Akvarel på papir. Sign.: E. Heide, Skagen. Størrelse; 35 cm x 25 cm.
Klokken 18.51 Torsdag den 16. april 2015
Kategori: Akvareller

Portræt af kvinde H.H. Schou

Portræt af kvinde H.H. Schou Portræt af kvinde / maler H.H. Schou i smuk guldramme Købt på antikmessen i Rødekro for nogle år siden 56x44x6,5 cm (hxbxd) incl. ramme (selve maleriet ca. 26x40 cm) Vurderet for nylig hos Lauritz til kr. 1000-1500 før salær. Sendes som pakke uden omdelin
Klokken 13.32 Onsdag den 15. april 2015
Kategori: Oliemalerier

Skibsmaleri.

Skibsmaleri. Flot maleri fra 1970af en fiskekutter.Signatur K.E.M. corell københavnsk maler født 1903.
Klokken 19.50 Lørdag den 11. april 2015
Kategori: Akrylmalerier
Fint marine motiv
Fint marine motiv Meget flot og velholdt oliemaleri af Frederik Ernlund. Frederik Ernlund ( 1879 - 1957 ) var en kendt marine maler. Oliemaleriet er i helt perfekt stand. Oliemaleriet er i en meget flot og velholdt guldramme. Oliemaleriet måler med ramme: bredde 61   - høj
Klokken 21.21 Tirsdag den 7. april 2015
Kategori: Oliemalerier
Stort Maleri Af Bornholmsk Maler John Pedersen - Over 40 År
Stort Maleri Af Bornholmsk Maler John Pedersen - Over 40 År   Mørkt men stemningsfuldt, Meget smukt maleri af John Pedersen. En maler fra Bornholm. Maleriet er købt på en ferie på Bornholm, for over 40 år siden. Mål med rammen: Længde ca. 118 cm. Højde ca. 57 cm. SENDES IKKE.
Klokken 00.10 Mandag den 6. april 2015
Kategori: Maritimt
Birte Ohsten oliemaleri med tilhørende Artilux gallerilampe
Birte Ohsten oliemaleri med tilhørende Artilux gallerilampe 78x68 cm. NYPRIS: 6.000kr. Pæn stand! Birte Ohsten har siden akademiårene i en lang række tegninger, akvareller og oliemalerier kredset om forholdet mellem menneske og natur, set under forskellige livsbetingelser, men altid i indbyrdes harmoni. Hun maler
Klokken 16.00 Tirsdag den 31. marts 2015
Kategori: Oliemalerier
LANDSKAB
LANDSKAB AFLANG LANDSKABS BILLED KAN IKKE RIGTIG TYDE MALER MÅL CA 148 X 57 CM SÆLGES KUN TIL DANMARK
Klokken 12.01 Søndag den 29. marts 2015
Kategori: Oliemalerier
Anni grøndahl - 2 malerier
anni grøndahl - 2 malerier 2 maskebilleder - akryl på lærred, str. 30 x 40 cm. Ramme = svæveramme sølv. Maler Anni Grøndahl, har udstillet på et utal af såvel censurerede som ucensurerede udstillinger. Prisen er for begge billeder, der sælges samlet.
Klokken 20.20 Onsdag den 18. marts 2015
Kategori: Signerede
Viggo Brandt
Viggo Brandt Se foto meget flot små skramer på ramme ( har 6 stk mere af samme maler)
Klokken 17.51 Onsdag den 11. marts 2015
Kategori: Oliemalerier
REMBRANDT/KOPI - KØKKENPIGEN
REMBRANDT/KOPI - KØKKENPIGEN REMBRANDT KOPI Young Girl at the Window eller Kitchen Maid  KOPI EFTER REMBRANDT   På bagsiden af maleriet er der stemplet "Kopia efter original i Nationalmuseum" Originalen hænger på Nationalmuseum i Stockholm. Maler : Ubekendt sandsynligvis en svensk ma
Klokken 22.01 Søndag den 22. februar 2015
Kategori: Oliemalerier
Wolmer Zier 1973 motiv fra Løkken
Wolmer Zier 1973 motiv fra Løkken PS. Denne vare sendes ikke men skal afhentes hos sælger Wolmer Zier 1973 motiv fra Løkken 32,5 x 25 cm ( 47 x 40 cm ) Wolmer Zier fik sit gennembrud som maler i 1945, efter en grundig uddannelse i malerkunsten. Han gennemgik en femårig uddannelse ved a
Klokken 13.20 Søndag den 22. februar 2015
Kategori: Oliemalerier
Maleri P. Wyngaert
Maleri P. Wyngaert Maleri af den hollandske maler P. Wyngaert. Størrelse 55cm bred, 65cm høj
Klokken 15.10 Fredag den 20. februar 2015
Kategori: Oliemalerier
Maleri Karl Nielsen 1975
Maleri Karl Nielsen 1975 Maleri af Karl Nielsen maler i 1975 Titel: Kopper og krus Størrelse: 55cm bred, 65cm høj
Kategori: Oliemalerier
Lyngby: Lille vase ca 8 cm med guld.... Se tekst/foto
Lyngby: Lille vase ca 8 cm med guld....        Se tekst/foto Lyngby: Vase ca 8 cm høj. Malet med guld i hver anden rille samt øverste kant + guldstribe på  foden"( tre guld streger i bund= initialer/ tegn på maler Tydelig grønt stempel i bund-> blitz dækkende for det på foto Vasen er velholdt Se fotos
Klokken 19.20 Søndag den 15. februar 2015
Kategori: Lyngby porcelæn
Niels Jensen blokhus maler
Niels Jensen blokhus maler har dette maleri af Niels Jensen malet i 84
Klokken 17.50 Søndag den 1. februar 2015
Kunst Ansigst billede.
kunst Ansigst billede. Flot kunst ansigt i hvid træramme. mål  h.61,50cm  b.56cm d.3,5cm med alm brugsspor.maler klee??? Se foto. kom evt med bud.
Klokken 10.11 Søndag den 25. januar 2015
Kategori: Litografier
HOLNIS - BROAGER - FLENSBURG
HOLNIS - BROAGER - FLENSBURG ORIGINALT - Olie maleri af Ervin Nöbbe ( 1882 – 1948 ) Søn af anden maler.   Gik på kunstakademi i Berlin, og var tilknyttet forskellige museer, samt var tegne lære ved Duborg Skole i Flensburg. Billedet måler incl. ramme ca. 55x75 cm. Olie på x-fin
Klokken 09.20 Søndag den 25. januar 2015
Kategori: Oliemalerier
Oliemaleri
Oliemaleri Oliemaleri på lærred "Marketenderi Søby brunkulsleje" sign. Kai Husum - betitlet bagpå. Dejligt stemningsfyldt maleri fra en svunden tid. Indrammet i bred hvidmalet fyrtræsramme. Udv. mål 88 x 88 cm, indv. mål 66 x 66 cm. Kai Husum, dansk maler f. 1931 i
Klokken 14.43 Torsdag den 15. januar 2015
Kategori: Oliemalerier
Nyhavn
Nyhavn Et flot maleri af Nyhavn. Mål ca 110+80 Maler Ole Jensen.
Klokken 17.30 Lørdag den 10. januar 2015
Kategori: Oliemalerier
MALERI AF DEN POPULÆRE OG KENDTE MALER SIGRID FISCHER CA1900
MALERI AF DEN POPULÆRE OG KENDTE MALER SIGRID FISCHER CA1900 MALERI AF DEN POPULÆRE OG KENDTE MALER SIGRID FISCHER signeret SFischer Bredde ca. 40 cm.,  og højde ca. 30 cm..  Tror det er olie på lærred - men se billeder, i får hvad i ser. Virkelig smukt maleri i fin ramme - OPSTILLING AF ROSER. GAMMELT MALERI, MÅSK
Klokken 04.00 Tirsdag den 6. januar 2015
MALERI AF DEN POPULÆRE OG KENDTE MALER SIGRID FISCHER
MALERI AF DEN POPULÆRE OG KENDTE MALER SIGRID FISCHER MALERI AF DEN POPULÆRE OG KENDTE MALER SIGRID FISCHER signeret SFischer Bredde ca. 40 cm.,  og højde ca. 30 cm..  Tror det er olie på lærred - men se billeder, i får hvad i ser. Virkelig smukt maleri i fin ramme.
Klokken 01.50 Tirsdag den 6. januar 2015
Wölck maleri
Wölck maleri Maler Preben Wölck.
Klokken 13.30 Torsdag den 1. januar 2015
Kategori: Oliemalerier
Litografi KAY C - DEN EVIGE VERDEN
litografi KAY C - DEN EVIGE VERDEN Smukt mor - barn billede "DEN EVIGE VERDEN" af Kay Christensen fra 1980 Signeret - grafisk gengivelse Kay Christensen bedre kendt som Kay C, kendt dansk maler og grafiker født 24.7.1899 - død 11.11.1981 Billedet er vurderet hos Lauritz.com Rammemål B 76 H
Klokken 21.50 Tirsdag den 25. november 2014
Kategori: Litografier
J. J. van Poorten: Skovparti
J. J. van Poorten: Skovparti Maleri af den hollandske maler Jacobus Johannes van Poorten (1841-1914): Skovparti. Signeret J.J. Van Poorten 91. Olie på lærred. Monteret i guldramme. lærred ca. 147x100 cm., ramme ca. 186x137. Krakeleringer især i det lyse midterfelt. Trænger til rensni
Klokken 21.20 Onsdag den 19. november 2014
Kategori: Oliemalerier
Wilhelm Ebert - skovvej
Wilhelm Ebert - skovvej ORIGINALT Olie på lærred af Wilhelm Ebert ( 1878 – 1953 ) W.Ebert var en landskabs maler fra Mynchen. Et område mange af hans billeder stammer fra. Billedet er originalt i den oprindelige ramme og måler ca. 74x94 c. (uden ramme 61x80,5 cm.), og i en
Klokken 14.31 Lørdag den 15. november 2014
Kategori: Oliemalerier
HOLNIS - BROAGER - FLENSBURG ------- 1864 --------
HOLNIS - BROAGER - FLENSBURG ------- 1864 -------- ORIGINALT - Olie maleri af Ervin Nöbbe ( 1882 – 1948 ) Søn af anden maler.   Gik på kunstakademi i Berlin, og var tilknyttet forskellige museer, samt var tegne lære ved Duborg Skole i Flensburg. Billedet måler incl. ramme ca. 55x75 cm. Olie på x-fin
Klokken 12.20 Lørdag den 15. november 2014
Kategori: Oliemalerier
Oliemaleri "Marketenderi Søby brunkulsleje" sign. Kai Husum.
Klokken 05.50 Lørdag den 15. november 2014
Kategori: Oliemalerier
Ingrid Schimpfhuber
Ingrid Schimpfhuber Ingrid Schimpfhuber, født i Sierning bei Steyr/Østrig. Blandteknik på træ. Erotisk motiv: Ekstase. Signeret: I Schi 96. Mål 49 x 33,5. Hun har malet siden 1982 og har haft udstillinger siden 1988. Maler i olie, akvarel og kultegning.
Klokken 23.30 Fredag den 14. november 2014
Kategori: 1940 - 2006 signerede
Royal Copenhagen - Pragtvase af Torkild Olsen
Royal Copenhagen - Pragtvase af Torkild Olsen TEMAAUKTION H: 24 cm. Sjælden - både i form og dekoration, signeret - perfekt stand . Fra Wikipedia: Thorkild Olsen, 1890-1973, dansk maler og keramiker. Olsen blev uddannet på Kunstakademiet 1911-14, men allerede i 1908 var han blevet elev på Den Kgl. Po
Klokken 20.10 Fredag den 14. november 2014
Kategori: Kgl. Vaser, skåle, kander m.m.
Maleri
maleri hus ved sø, ukent maler
Klokken 14.10 Fredag den 14. november 2014
Kategori: Batikmalerier
OLIEMALERI AF NØGEN KVINDE AF MALEREN GÕTSCHE 20 ÅRH MALER
OLIEMALERI AF NØGEN KVINDE AF MALEREN GÕTSCHE 20 ÅRH MALER SE BILLEDER 84 X 73 CM MED RAMME VI HAR TO TIL SALG EN MED RAMME OG EN UDEN  SE ANDEN AUKTION HVIS INT 1307/50:   Ubekendt maler, 20. årh.: En kvindelig nøgenmodel. Sign. Gøtsche. Olie på lærred. 70 x 60. DER  ER SET ET TILSVARENDE AF SAMME MALER VURDERET
Klokken 18.51 Onsdag den 12. november 2014
Kategori: Oliemalerier
NATURISTISK KVINDE AF MALEREN GÔTSCHE 71 X 60 CM 20 ÅRH
NATURISTISK KVINDE AF MALEREN GÔTSCHE 71 X 60 CM 20 ÅRH SE BILLEDER 1307/50:  Ubekendt maler, 20. årh.: En kvindelig nøgenmodel. Sign. Gøtsche. Olie på lærred. 70 x 60. DER  ER SET ET TILSVARENDE AF SAMME MALER VURDERET TIL 4000 KR HOS BRUUN-RASMUSSEN OG SAMME TYPE MOTIV FLOT MALERI AF NØGEN KVINDE
Klokken 10.10 Onsdag den 12. november 2014
Kategori: Oliemalerier
Per Eli
Per Eli PER ELI. Akryl på lærred. Komposition. Sign. Per Eli. 80 x 60. Indrammet. Multikunstner, troubadour, skulptør og maler Per Eli er medlem af den fynske kunstnersammenslutning Artèncore.
Klokken 09.00 Onsdag den 12. november 2014
Kategori: Signerede
Birte Ohsten oliemaleri
Birte Ohsten oliemaleri 78x68 cm. Pæn stand! Birte Ohsten har siden akademiårene i en lang række tegninger, akvareller og oliemalerier kredset om forholdet mellem menneske og natur, set under forskellige livsbetingelser, men altid i indbyrdes harmoni. Hun maler de fleste billede
Klokken 23.21 Tirsdag den 11. november 2014
Kategori: Oliemalerier
MALERI - SMUKT LANDSKABS MALERI SÆLGES
MALERI - SMUKT LANDSKABS MALERI SÆLGES Smukt landskabs maleri sælges. Jeg er ikke sikker på maler - tror der står Johannes Ansbjerg men er ikke sikker. (Se billeder - så kan i selv bedømme og se hvem der har malet det. Jeg har ældre ramme til maleriet, men det er ikke fastgjort.
Klokken 09.40 Tirsdag den 11. november 2014
Kategori: Akvareller
Transportabelt metal staffeli med etui -
Transportabelt metal staffeli med etui - Transportabelt metal staffeli med etui - lige velegnet til såvel udstillings brug som maler arbejde, 120 cm. højt fuldt udtrukket, trinløs indstilling af såvel højde som hældnings grad, hviler solidt og skrid skikkert på 3 kraftige gummi fødder i kugleled
Klokken 09.20 Tirsdag den 11. november 2014
AAGE WANG - MALERI AF SMUK KVINDE OG BLOMSTER
AAGE WANG - MALERI AF SMUK KVINDE OG BLOMSTER Aage Wang maleri af smuk kvinde, med masser af blomster. Virkelig smukt maleri i god stand, af kendt maler. Med ramme er højde 57,5 og bredde 49,0. Selve maleriet uden ramme er højden 43,0 og bredde 35,0 cm. - god størrelse. Kvaliteten på rammen er vel no
Skøn og glad maleri, ny.. 45*45 cm. Før 1200,- nu 300.-
Skøn og glad maleri, ny.. 45*45 cm. Før 1200,- nu 300.- Skøn og glad maler, ny.. 45*45 cm. Før 1200,- nu 300.-   Mangler at få ryddet op og derfor den lave pris. Har malet on and off i 25 år, kun brugt kvalitets farver, afsluttet med en omgang fernis, som holder på farven og giver billedet en flot finish.
Klokken 03.00 Mandag den 2. juni 2014
Kategori: Akrylmalerier
Skøn og glad maler, ny.. 45*45 cm. Før 1200,- nu 300.-
Skøn og glad maler, ny.. 45*45 cm. Før 1200,- nu 300.- Skøn og glad maleri.. Helt nyt, mangler at få ryddet lidt op og derfor den lave pris. Normal 1200,- nu kun 300,-  Malet med kvalitets farver og sluttet af med en omgang fernis. som holder på farven og giver e fin finish.
Kategori: Akrylmalerier
Maleri - kystparti fra Bornholm maler ubekendt
Maleri - kystparti fra Bornholm  maler ubekendt Maleri af kystparti på Bornholm, ubekendt signatur. Størrelse inkl ramme: 60 cm bred, 42 cm høj. Afhentes på Bornholm eller tilsendes efter aftale.
Klokken 00.10 Tirsdag den 20. maj 2014
Kategori: Oliemalerier
3 mænd
3 mænd Acrylbillede med 3 mænd, i klare flotte farver. 120 x 90 cm.Dette er det første billede, jeg offentlig har sat til salg, normalt maler jeg ikke til salg, men nu har du chanchen for at købe et af mine billeder.
Klokken 16.40 Lørdag den 3. maj 2014
Kategori: Akrylmalerier
Maleri af Niels Holbak
Maleri af Niels Holbak Landskabsmaleri af den danske maler Niels Holbak. Maleriet er i original ramme. Antik arvestykke. Maleriet står pt. i Sønderborg.
Klokken 13.01 Torsdag den 1. maj 2014
DOWNTOWN 50 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier
DOWNTOWN 50 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier håndmalet original Titel: "DOWNTOWN" håndmalet original Samlet: 50 cm x 100 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 18.00 Søndag den 27. april 2014
Kategori: Signerede
S. Arvidsen
S. Arvidsen Bornholmsk maler fra 1933-1990. Maleriet er i flot stand. Bredde 76 cm og højde 56 cm
Klokken 19.41 Søndag den 20. april 2014
Kategori: Oliemalerier
E.V. Bøgh : Strandparti - 1931.
E.V. Bøgh : Strandparti - 1931. 1 flot og velholdt oliemaleri af E.V. Bøgh signeret og dateret 1931. Strandparti - formentlig fra den Nordsjællandske kyst. Mål : 69 x 55,5 cm. Rammen måler 7 cm. E.V. Bøgh var Charlottenborg maler og udstiller. Skal afhentes.
Klokken 17.24 Torsdag den 17. april 2014
Kategori: Oliemalerier
BUTTERFLY 90 x 60 cm, håndmalet, abstrakte malerier
BUTTERFLY 90 x 60 cm, håndmalet, abstrakte malerier håndmalet original Titel: "BUTTERFLY" håndmalet original Samlet: 90 cm x 60 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 17.30 Tirsdag den 8. april 2014
Kategori: Signerede
WEITSICHT 50 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier
WEITSICHT 50 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier håndmalet original Titel: "WEITSICHT" håndmalet original Samlet: 50 cm x 100 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 11.10 Fredag den 4. april 2014
Kategori: Signerede
Maler
Maler Den lille kunst maler nr 2350, 22 cm, 1 sortering, B&G figueren er i hel og fin stand  den koster 1300-1400 kr i antik se mine andre Auktioner
Klokken 12.31 Onsdag den 26. marts 2014
Kategori: B&G Porcelænsfigurer
Oliemaleri af boris krilov.
oliemaleri af boris krilov. pænt og velholdt olie maleri , malet af boris krilov. det måler uden ramme 100cm x 85 cm en russisk maler  født i 1891 død i 1977--boet i danmark det meste af sit liv.
Klokken 21.40 Mandag den 24. marts 2014
Kategori: Oliemalerier
BE RED 100 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier
BE RED 100 x 100 cm, håndmalet, abstrakte malerier håndmalet original Titel: "BE RED" håndmalet original Samlet: 100 cm x 100 cm Teknik: Akrylfarven på  lærred,  monteret på rammer Hvert maleri er håndmalet. Jeg bruger farver og materialer af høj kvalitet til mine malerier. Maler
Klokken 20.33 Mandag den 24. marts 2014
Kategori: Signerede