Søgeresultat for maler

Nedenfor er de seneste op til 50 auktioner hvor tekst strengen maler indgår i enten teksten eller beskrivelsen.

Vidste du at du GRATIS kan få tilsendt en e-mail med nyeste maler auktioner, enten dagligt, brugerdefineret tidsinterval eller så snart de dukker op på handelssiderne - så DU kan kontakte sælger først! Registrer her! (Det er HELT GRATIS)

Seneste maler auktioner - alle samlet ET sted.

Prof. kaffe/kakao/cappucino maskine: Spengler SL25BTC

Prof. kaffe/kakao/cappucino maskine: Spengler SL25BTC Prof. kaffemaskine der maler bønnerne til hver kop. Indstillelig kværn til grov eller fin maling. Kan også lave kakao, samt cappucino hvis der ihældes mælk. Maskinen er fra 2011 og har løbende fået service, mens den har stået i en forening. 2 stk. saltvan
Klokken 19.10 Fredag den 12. februar 2016
Kategori: Kaffemaskiner

LITOGRAFI HELENE DELPRAT MASKE 1986 SIGN. NUM. FORÆRINGSPRIS

LITOGRAFI HELENE DELPRAT MASKE 1986 SIGN. NUM. FORÆRINGSPRIS   SE ALLE MINE ANDRE BILLEDER OG LITTOGRAFIER. JEG SKAL HAVE RYDDET UD NU I ALLE MINE LITOGRAFIER , HAR IKKE PLADS TIL DEM ALLE, JEG MALER OGSÅ SELV, OG VIL GERNE HAVE NOGEN AF MINE EGNE BILLEDER OP PÅ VÆGGENE NU. SLÅ TIL NU  - MEGET BILLIGE PRISER! HAR N
Klokken 22.50 Onsdag den 20. januar 2016
Kategori: Litografier

IVER VILLEFRANCE

IVER VILLEFRANCE Iver Villefrance er en unik dansk maler, som har udstillet flere steder i Danmark. Han's malerier har en dybde og farvesammensætning som smykker ethvert stilrent rum. Jeg har flere malerier og sælger dem billigt, gerne samlet. Nypris pr. stk. ca. 15.000,-
Klokken 14.00 Mandag den 18. januar 2016
Kategori: Signerede
Maleri af norsk maler SLUT SALG
Maleri af norsk maler SLUT SALG Maleri af norsk maler Højde 81 cm, bredde 62 cm uden ramme   SLUT SALG SKAL afh på Amager LØRDAG d.23/1-2016 MELLEM KL 12-14
Klokken 12.50 Mandag den 18. januar 2016
Kategori: Usignerede
Maleri af norsk maler Lyn salg
Maleri af norsk maler Lyn salg Maleri af norsk maler Højde 81 cm, bredde 62 cm uden ramme afh på Amager
Klokken 17.10 Onsdag den 13. januar 2016
Kategori: Usignerede
Billede af Ole Østrup 70x52 indrammet med skråtskåret passep
Billede af Ole Østrup 70x52 indrammet med skråtskåret passep Billede af Ole Østrup 70x52 indrammet med skråtskåret passepartout af syrefri karton i alu profil – en indramning til kr. 400 Ole Østrup  ( 1943  – november  2002 ) var en  dansk   maler Ole Østrup var akademisk uddannet og ha vde mange  udsti
Klokken 13.40 Torsdag den 7. januar 2016
B & G Maler 1 Sortering nummer 2431
B & G Maler 1 Sortering nummer 2431 Meget sjælden udbudt figur i perfekt stand
Klokken 21.30 Søndag den 3. januar 2016
Kategori: B&G Porcelænsfigurer
Maleri af norsk maler KUN 2500,-kr
Maleri af norsk maler KUN 2500,-kr Maleri af norsk maler Højde 81 cm, bredde 62 cm uden ramme afh på Amager
Klokken 14.40 Fredag den 1. januar 2016
Kategori: Usignerede
Maleri af norsk maler KUN 5000,-kr
Maleri af norsk maler KUN 5000,-kr Maleri af norsk maler Højde 81 cm, bredde 62 cm uden ramme afh på Amager
Klokken 20.00 Mandag den 14. december 2015
Kategori: Usignerede
Helge Ernst - Komposition med byparti
Helge Ernst - Komposition med byparti Helge Ernst 1916-1991 - dansk maler. Litografi: Komposition med byparti -  originalt signeret Helge Ernst og nummereret 61/690 i bly. Mål: 62 x 45 - indrammet.   Som autodidakt debuterede Helge Ernst på Kunstnernes Efterårsudstilling i 1938. Han blev medl
Klokken 15.10 Lørdag den 12. december 2015
Kategori: Litografier
Maleri TingaTinga på plade signeret
Maleri TingaTinga på plade signeret Maleri TingaTinga på plade signeret "Charinda" - Muhamed Wasia Charinda f. 1947 i Tanzania. Charinda er en af de ældste medlemmer af maler kooperativet "TingaTinga". Fint TingaTinga maleri. Uindrammet 31 x 31 cm.
Klokken 21.20 Tirsdag den 8. december 2015
Kategori: Oliemalerier
LITOGRAFI HELENE DELPRAT MASKER 1986 SIGNERET NUM. NEDSAT
LITOGRAFI HELENE DELPRAT MASKER 1986 SIGNERET NUM. NEDSAT   SE ALLE MINE ANDRE BILLEDER OG LITTOGRAFIER. JEG SKAL HAVE RYDDET UD NU I ALLE MINE LITOGRAFIER , HAR IKKE PLADS TIL DEM ALLE, JEG MALER OGSÅ SELV, OG VIL GERNE HAVE NOGEN AF MINE EGNE BILLEDER OP PÅ VÆGGENE NU. SLÅ TIL NU  - MEGET BILLIGE PRISER! HAR N
Klokken 11.30 Lørdag den 28. november 2015
Kategori: Litografier
Søren Kjærsgaard - litografi
Søren Kjærsgaard - litografi Søren Kjærsgaard, 1935-2009, litografi originalt signeret Søren Kjærsgaard 84 og nummereret 57/65 i bly. Litografiet er indrammet. Han er en dansk maler og grafiker. Søren Kjærsgaards værker består især af portræt- og figurmalerier i enkle lagdelte kompos
Klokken 07.30 Tirsdag den 24. november 2015
Kategori: Litografier
Sølvmedalje som maler med diverse papirer. 1936. SE SCAN
Sølvmedalje som maler med diverse papirer. 1936. SE SCAN Sølvmedaljen vejer 46g. Alle relevante papirer vedr. personen medfølger. 1936. Medaljen ligger i bankboks, derfor ingen scan af den.
Klokken 00.50 Fredag den 20. november 2015
Oliemaleri. af Harald Kjær.
Oliemaleri. af  Harald Kjær. Motiv: Efterårs/Pløjning. 1876-1948, mest kendt som Erimitage-maler en af Danmarks bedste maler af dyr. Et af de mere sjælende meget store dyr. billeder af Harald Kjær med super stemning af dansk efter år. Billede er i fin stand og sælges med guld-ramme i
Klokken 20.11 Søndag den 8. november 2015
Kategori: Oliemalerier
Landskab sign. Eyvind Olesen (1960)
Landskab sign. Eyvind Olesen (1960) Landskab sign. Eyvind Olesen (1960) - mål indv. 49,5 x 66.5  udv. 60 x 76  cm. Fin stand. Se fotos...  Weilbach oplysninger Genealogi Olesen, Eyvind, 1907-1995, maler. *5.1.1907 i Svallerup ved Kalundborg, ?14.3.1995 i Slaglille ved Sorø, begr. på Sor
Klokken 22.10 Søndag den 11. oktober 2015
Kategori: Oliemalerier
Den berømte Bissen Lampe – tegnet i 1890 af Prof. Bissen
Den berømte Bissen Lampe – tegnet i 1890 af Prof. Bissen Den berømte Bissen Lampe – tegnet i 1890 af den internationalt berømte guldmedalje vinder, maler og skulptør professor Vilhelm Bissen og stadig med den originale krystal glas olie beholder med olivenslibninger. Den originale 20 liniers ”Goldbr
Klokken 22.40 Mandag den 5. oktober 2015
Kategori: Lamper
Maleri fra 1897, tvivl om maler, måske Niels Christiansen
Maleri fra 1897, tvivl om maler, måske Niels Christiansen 29 cm Høj, 50 cm Bred, Malet direkte på træplade Signeret T.Niels 1897 Forblæste træer småridser i rammen
Klokken 13.20 Søndag den 4. oktober 2015
Kategori: Akrylmalerier
Smukt maleri " Slåen i blomst"
Smukt maleri Smukt oliemaleri af Carl Mortensen. Fynsk maler. Smuk passende guldramme
Klokken 15.40 Lørdag den 3. oktober 2015
Kategori: Akrylmalerier
Henrik Buster Bruun - Landskab
Henrik Buster Bruun - Landskab Henrik Buster Bruun. Født 1929. Maler og grafiker Farvelitografi. Landskab, sign. Buster 79. 54,5 x 40(73 x 58) indrammet m. pasepartout Uddannelse på Det Kongelige Danske Kunstakademi 1951-57 Udvalgte Separatudstillinger Den frie Udstillingsbygning 1969,
Klokken 22.30 Torsdag den 1. oktober 2015
Kategori: Litografier
Oliemaleri på plade "blomsteropstilling" sig. Herdis Gelardi
Oliemaleri på plade Oliemaleri på plade "blomsteropstilling" signeret Herdis Gelardi. God str. Mål indv. 43 x 30 cm, udv. 60,5 x 47,5 cm.  Weilbach oplysninger Genealogi Gelardi, Herdis, 1916-1991, maler. *30.6.1916 i Ålborg, ?10.9.1991 i Kbh., begr. i Nibe. Forældre:
Klokken 11.20 Torsdag den 24. september 2015
Kategori: Oliemalerier
Maleri TingaTinga på plade signeret "Charinda"
Klokken 12.10 Tirsdag den 15. september 2015
Kategori: Oliemalerier
Maleri af Svend Nielsen
Maleri af Svend Nielsen "Gudhjem" smukt maleri af bornholmsk maler Størrelse 69*60
Klokken 09.40 Tirsdag den 1. september 2015
Kategori: Oliemalerier
Maleri St. Magleby
maleri St. Magleby maler Einer Gross højde 57 x b 77 cm ( incl. ramme)
Klokken 12.50 Mandag den 22. juni 2015
Kategori: Oliemalerier
Peder Larsen(1898-1956) 40 x 30cm fra 1950
Peder Larsen(1898-1956)   40 x 30cm     fra 1950 oliemaleri "Fiskerihavnen" af Peder Larsen (1898-1956), 1950, dansk maler opført i Weilbach, medstifter af koloristerne, uden ramme, trænger til rensning og kærlig hånd, ellers i god stand, kan afhentes i 2600 Sovlunde eller sendes med Post Dk
Klokken 21.50 Lørdag den 20. juni 2015
Kategori: Oliemalerier
Maleri af Einar Gjessing
Maleri af Einar Gjessing Maler Einar Gjessing 1876-1936. motivet fra Vester mølle måler højden 73½ - bredde 83½ med ramme rammen er ikke så pæn - men billedet er fin
Klokken 10.00 Onsdag den 27. maj 2015
Kategori: Oliemalerier
WALASSE TING 4 PIGE BILLEDER, KINESISK MALER, I EET BUD
WALASSE TING 4 PIGE BILLEDER, KINESISK MALER, I EET BUD Den kinesiske kunstner Walasse Ting 4 tryk i metalramme med glas måler: 27 x 31 cm. Du byder på alle 4 på een gang! jeg skal nævne at der er et par bitte bitte bitte små "crack" skår i kanten af glasset, inde bag rammen,  de er jo flere år gamle og har no
Klokken 23.10 Søndag den 17. maj 2015
Kategori: Tryk
Otto Carl Olesen oliemaleri 1945
Otto Carl Olesen oliemaleri 1945 Oliemaleri af den danske forfatter og maler Otto Carl Olesen. På bagsiden er angivet: Kunstnernes efterårsudstilling 1945. Maleriet er krakkeleret nogle steder. Rammen med brugsspor. Størrelse: 60 cm x 55 cm.
Klokken 00.30 Lørdag den 16. maj 2015
Kategori: Oliemalerier
Knud Horup oliemaleri
Knud Horup oliemaleri Oliemaleri af den danske maler Knud Horup, født 1926. Størrelse: 90 cm x 75 cm. Maleriet er i god stand, men brugsspor på rammen.
Kategori: Oliemalerier
Maleri
maleri Spændende abstrakt maleri fra den kendte hollandske maler Henk Vierviejzer købt hos galleri Andersen for 24000 kr.
Klokken 14.10 Fredag den 8. maj 2015
Kategori: Oliemalerier
Oliemaleri på lærred H.H. Schou
Oliemaleri på lærred H.H. Schou Portræt af kvinde / maler H.H. Schou i smuk guldramme Købt på antikmessen i Rødekro for nogle år siden 56x44x6,5 cm (hxbxd) incl. ramme (selve maleriet ca. 26x40 cm) Vurderet for nylig hos Lauritz til kr. 1000-1500 før salær. Sendes som pakke uden omdelin
Klokken 23.10 Lørdag den 25. april 2015
Kategori: Oliemalerier
NILS WENGLER NUM. 40/50 SERIGRAFI TRYK I FLOT RAMME
NILS WENGLER NUM. 40/50 SERIGRAFI TRYK I FLOT RAMME KUNSTMALEREN NILS WENGLER FINDER SIN INSPIRATION PÅ BYGGEPLADSER, BLANDT "SKRAMMEL" OG IKKE MINDST I MUSIKKEN FRA JOHNN LENNON TIL MILES DAVIS.   HAN BÅDE MALER, TRYKKER OG BRUGER MIXED MEDIA I SINE BILLEDER.   RAFINERET OG LIDT "TRASHY" PÅ EEN GANG.
Klokken 12.00 Onsdag den 22. april 2015
Kategori: Tryk
Kendte Skagens maler Ella Heide
Kendte Skagens maler Ella Heide Et akvarel Ella Heide (1871-1956)   Akvarel på papir. Sign.: E. Heide, Skagen. Størrelse; 35 cm x 25 cm.
Klokken 18.51 Torsdag den 16. april 2015
Kategori: Akvareller
Portræt af kvinde H.H. Schou
Portræt af kvinde H.H. Schou Portræt af kvinde / maler H.H. Schou i smuk guldramme Købt på antikmessen i Rødekro for nogle år siden 56x44x6,5 cm (hxbxd) incl. ramme (selve maleriet ca. 26x40 cm) Vurderet for nylig hos Lauritz til kr. 1000-1500 før salær. Sendes som pakke uden omdelin
Klokken 13.32 Onsdag den 15. april 2015
Kategori: Oliemalerier
Skibsmaleri.
Skibsmaleri. Flot maleri fra 1970af en fiskekutter.Signatur K.E.M. corell københavnsk maler født 1903.
Klokken 19.50 Lørdag den 11. april 2015
Kategori: Akrylmalerier
Fint marine motiv
Fint marine motiv Meget flot og velholdt oliemaleri af Frederik Ernlund. Frederik Ernlund ( 1879 - 1957 ) var en kendt marine maler. Oliemaleriet er i helt perfekt stand. Oliemaleriet er i en meget flot og velholdt guldramme. Oliemaleriet måler med ramme: bredde 61   - høj
Klokken 21.21 Tirsdag den 7. april 2015
Kategori: Oliemalerier
Stort Maleri Af Bornholmsk Maler John Pedersen - Over 40 År
Stort Maleri Af Bornholmsk Maler John Pedersen - Over 40 År   Mørkt men stemningsfuldt, Meget smukt maleri af John Pedersen. En maler fra Bornholm. Maleriet er købt på en ferie på Bornholm, for over 40 år siden. Mål med rammen: Længde ca. 118 cm. Højde ca. 57 cm. SENDES IKKE.
Klokken 00.10 Mandag den 6. april 2015
Kategori: Maritimt
Birte Ohsten oliemaleri med tilhørende Artilux gallerilampe
Birte Ohsten oliemaleri med tilhørende Artilux gallerilampe 78x68 cm. NYPRIS: 6.000kr. Pæn stand! Birte Ohsten har siden akademiårene i en lang række tegninger, akvareller og oliemalerier kredset om forholdet mellem menneske og natur, set under forskellige livsbetingelser, men altid i indbyrdes harmoni. Hun maler
Klokken 16.00 Tirsdag den 31. marts 2015
Kategori: Oliemalerier
LANDSKAB
LANDSKAB AFLANG LANDSKABS BILLED KAN IKKE RIGTIG TYDE MALER MÅL CA 148 X 57 CM SÆLGES KUN TIL DANMARK
Klokken 12.01 Søndag den 29. marts 2015
Kategori: Oliemalerier
Anni grøndahl - 2 malerier
anni grøndahl - 2 malerier 2 maskebilleder - akryl på lærred, str. 30 x 40 cm. Ramme = svæveramme sølv. Maler Anni Grøndahl, har udstillet på et utal af såvel censurerede som ucensurerede udstillinger. Prisen er for begge billeder, der sælges samlet.
Klokken 20.20 Onsdag den 18. marts 2015
Kategori: Signerede
Viggo Brandt
Viggo Brandt Se foto meget flot små skramer på ramme ( har 6 stk mere af samme maler)
Klokken 17.51 Onsdag den 11. marts 2015
Kategori: Oliemalerier
REMBRANDT/KOPI - KØKKENPIGEN
REMBRANDT/KOPI - KØKKENPIGEN REMBRANDT KOPI Young Girl at the Window eller Kitchen Maid  KOPI EFTER REMBRANDT   På bagsiden af maleriet er der stemplet "Kopia efter original i Nationalmuseum" Originalen hænger på Nationalmuseum i Stockholm. Maler : Ubekendt sandsynligvis en svensk ma
Klokken 22.01 Søndag den 22. februar 2015
Kategori: Oliemalerier
Wolmer Zier 1973 motiv fra Løkken
Wolmer Zier 1973 motiv fra Løkken PS. Denne vare sendes ikke men skal afhentes hos sælger Wolmer Zier 1973 motiv fra Løkken 32,5 x 25 cm ( 47 x 40 cm ) Wolmer Zier fik sit gennembrud som maler i 1945, efter en grundig uddannelse i malerkunsten. Han gennemgik en femårig uddannelse ved a
Klokken 13.20 Søndag den 22. februar 2015
Kategori: Oliemalerier
Maleri P. Wyngaert
Maleri P. Wyngaert Maleri af den hollandske maler P. Wyngaert. Størrelse 55cm bred, 65cm høj
Klokken 15.10 Fredag den 20. februar 2015
Kategori: Oliemalerier
Maleri Karl Nielsen 1975
Maleri Karl Nielsen 1975 Maleri af Karl Nielsen maler i 1975 Titel: Kopper og krus Størrelse: 55cm bred, 65cm høj
Kategori: Oliemalerier
Lyngby: Lille vase ca 8 cm med guld.... Se tekst/foto
Lyngby: Lille vase ca 8 cm med guld....        Se tekst/foto Lyngby: Vase ca 8 cm høj. Malet med guld i hver anden rille samt øverste kant + guldstribe på  foden"( tre guld streger i bund= initialer/ tegn på maler Tydelig grønt stempel i bund-> blitz dækkende for det på foto Vasen er velholdt Se fotos
Klokken 19.20 Søndag den 15. februar 2015
Kategori: Lyngby porcelæn
Niels Jensen blokhus maler
Niels Jensen blokhus maler har dette maleri af Niels Jensen malet i 84
Klokken 17.50 Søndag den 1. februar 2015
Kunst Ansigst billede.
kunst Ansigst billede. Flot kunst ansigt i hvid træramme. mål  h.61,50cm  b.56cm d.3,5cm med alm brugsspor.maler klee??? Se foto. kom evt med bud.
Klokken 10.11 Søndag den 25. januar 2015
Kategori: Litografier
HOLNIS - BROAGER - FLENSBURG
HOLNIS - BROAGER - FLENSBURG ORIGINALT - Olie maleri af Ervin Nöbbe ( 1882 – 1948 ) Søn af anden maler.   Gik på kunstakademi i Berlin, og var tilknyttet forskellige museer, samt var tegne lære ved Duborg Skole i Flensburg. Billedet måler incl. ramme ca. 55x75 cm. Olie på x-fin
Klokken 09.20 Søndag den 25. januar 2015
Kategori: Oliemalerier
Oliemaleri
Oliemaleri Oliemaleri på lærred "Marketenderi Søby brunkulsleje" sign. Kai Husum - betitlet bagpå. Dejligt stemningsfyldt maleri fra en svunden tid. Indrammet i bred hvidmalet fyrtræsramme. Udv. mål 88 x 88 cm, indv. mål 66 x 66 cm. Kai Husum, dansk maler f. 1931 i
Klokken 14.43 Torsdag den 15. januar 2015
Kategori: Oliemalerier