Søgeresultat for julemærker

Nedenfor er de seneste op til 50 auktioner hvor tekst strengen julemærker indgår i enten teksten eller beskrivelsen.

Vidste du at du GRATIS kan få tilsendt en e-mail med nyeste julemærker auktioner, enten dagligt, brugerdefineret tidsinterval eller så snart de dukker op på handelssiderne - så DU kan kontakte sælger først! Registrer her! (Det er HELT GRATIS)

Seneste julemærker auktioner - alle samlet ET sted.

DK. JULEMÆRKER 1904-51. KOMPLET FIREBLOKKE.

DK. JULEMÆRKER 1904-51. KOMPLET FIREBLOKKE. AFA TALT SOM POSTFRISKE 12680,00 KR.  DE FLESTE ER POSTFRISKE.  MEN NOGLE ER HÆNGSLET PÅ DE ØVERSTE 2 MÆRKER.   SJÆLDEN LOT.  HVEM BLIVER DEN HELDIGE.
Klokken 13.01 Onsdag den 4. juni 2014
Kategori: Postfrisk/Hængslet

¨Flot samling af stemplede julemærker 1904-1951

¨Flot samling af stemplede julemærker 1904-1951 ¨Flot samling af stemplede julemærker 1904-1951 Se alle mine øvrige auktioner! Jeg har sat ca 35 auktioner igang og der er virkelig gamle, sjældne og sjove ting imellem! Startpris på samtlige auktioner er 1 kr!
Klokken 20.06 Mandag den 26. maj 2014

Julekort m/julemærker 1967 Delfinen og Vandslangen

Julekort m/julemærker 1967 Delfinen og Vandslangen Parstykke med stjernetegn pgfrimærke Chr. Sonne. Kortet: Margrethekirkens Indsamling
Klokken 14.06 Mandag den 26. maj 2014
Kategori: Julemærker
Stort parti DK. Der er samlinger o.a. Bedre mærker. 16 kg.
Stort parti DK. Der er samlinger o.a. Bedre mærker. 16 kg. Masser af DK. Samlinger, reklamemærker, julemærker og en masse andet. Der er ingen FDC'ere. Der er følgende: En god samling i et Leuchtturm album der er kvardrater og skilling og andre gode mærker. Samlingen er ikke komplet men der er flere bedre mærker.
Klokken 11.45 Søndag den 25. maj 2014
Julemærke bundter 1904 til 1986 + 1959 på 1953 komplet.
Julemærke bundter 1904 til 1986 + 1959 på 1953 komplet. Julemærke bundter 1904 til 1986 + 1959 på 1953 komplet. Julemærke bundter 1904 til 1986 + 1959 på 1953 komplet, ej gennemsøgt for stempler og perfin. + stort kartotek af julemærker.
Klokken 23.40 Fredag den 23. maj 2014
Stor rodekasse ca. 18,7 kg.
Stor rodekasse ca. 18,7 kg. Flyttekasse fyldt med alverdens rod. 10 div. album med bl.a. Danske mærker i flere album, Holland restsamling, noget Sverige, England, julemærker. m.m. Mange æsker med løse mærker, plancher, lidt afklip, en noget rodet omgang med lidt af hvert.
Klokken 18.45 Mandag den 19. maj 2014
Kategori: Store blandede partier
DØDSBO GRØNLAND: Pakkeporto, Amerikaner, Ark, Postfrisk mm.
DØDSBO GRØNLAND: Pakkeporto, Amerikaner, Ark, Postfrisk mm. Stort dødsbo med grønlandske frimærker. Blandt andet lidt PAKKEPORTO , et sæt stemplede AMERIKANER UDGAVER.  En del postfriske mærker, marginalblokke, HELE ARK , halve ark, nødpenge, førstedagskuverter, julemærker, årsmapper, PAKKEPORTO genoptryk, pose me
Klokken 22.11 Onsdag den 14. maj 2014
Julemærker i helark fra 1959 - 2012 - i alt 49 ark
Julemærker i helark fra 1959 - 2012 - i alt 49 ark En samling julemærker i helark for perioden 1959 - 2012. Dog mangler der 5 årgange i, at serien er komplet. Der mangler følgende årgange: 1963, 1969, 1983, 2009, 2010. Der er i alt 49 ark. Størsteparten af arkene har været foldede, det gælder især de ælds
Klokken 17.00 Lørdag den 3. maj 2014
Kategori: Helark
28 årsmapper 1977 - 1998 komplet
28 årsmapper 1977 - 1998 komplet Årsmapper 1977-1998 komplet. Der er 1977 - 3 forskellige. MED tykke årstal og med tynde årstal MED og Uden julemærke. 1977 MED julemærker er der 5 stk. af. Ialt 28 stk. (Grlå4)
Klokken 16.10 Onsdag den 30. april 2014
Kategori: Årsmapper
Danmark, julemærker, helark, 13 stk. 1951-1968
Danmark, julemærker, helark, 13 stk. 1951-1968 Her finder du 13 flotte helark - postfriske. Følgende år 51-52-53-59-60-61-62-63-64-65-66-67-68   Alle er i fin stand, dog de fleste bøjet på midten. Umiddelbart kun en enkelt med en mindre 'revne'. Også et meget flot helark fra 1953 der ikke er bøjet. Af
Klokken 19.30 Mandag den 28. april 2014
Kategori: Helark
Et parti Julemærker med det hele. Hæfter, ark osv.
Et parti Julemærker med det hele. Hæfter, ark osv. Der er masser af julemærker. Der er følgende: 2 mapper med ark der er fra 1952 og fremefter alle årgange er der ikke. Der er nogle af arkene der ikke er hele, men langt de fleste er. Der er en konvolut med hæfter. Der er en konvolut med løse julemærker, r
Klokken 20.48 Søndag den 20. april 2014
Danmark Rodekasse Med Bl.a. Afklip & Julemærker
Danmark Rodekasse Med Bl.a. Afklip & Julemærker Rodekasse på lige under 10 kg. dansk materiale. Indeholder: En pose med lidt over 350 gram nyere afklip 2012/13 To flotte velholdte indstiksbøger, en på 48 sider sort og en på 64 sider hvid. En æske med langt over 500 stemplet 4-blokke dubletparti, flere
Klokken 15.39 Onsdag den 16. april 2014
11 danske julemærker helark. 57,59-64,67,69-70,72,
11 danske julemærker helark. 57,59-64,67,69-70,72, 11 danske julemærker helark. 57,59-64,67,69-70,72 postfrisk foldet / mest foldet se mine andre aktioner
Klokken 21.21 Søndag den 13. april 2014
Kategori: Helark
Stor samling
Stor samling Her er alt muligt godt blandet dansk materiale. Miniark, albums, julemærker/ark, masser af løse mærker både store og små, fdc, breve, helark, noget postfrisk og meget andet, der er en lille smule Norge og sverige, som sidder i indstiksbøgerne. Vægt 6,2 kg
Klokken 20.27 Søndag den 6. april 2014
Tusindvis af frimærker fra hele verden.
Tusindvis af frimærker fra hele verden. Danske årsmapper 1977-1983. 1 lagerbog fra Grønland. Julemærker fra Grønland (mange). FDC Danmark, Grønland, Færøerne og Ungarn. Rest udvalgs hæfter fra Danmark. Daglig mærker fra Danmark (uvaskede). Pose fra hele verden. Bokse fra USA og England. Stender
Klokken 12.33 Søndag den 6. april 2014
Julemærker helark 1910 foldet **
Julemærker helark 1910 foldet ** Julemærker helark 1910 ** mangler margen foldet se mine andre aktioner
Klokken 02.50 Fredag den 4. april 2014
Kategori: Helark
Julemærker helark Danmark 1959-1995 + Grønland og Færøerne
Julemærker helark Danmark 1959-1995 + Grønland og Færøerne Danmark helark 1959-1995, fremstår pæne. Dublet: 1980 Helark der fremstår foldet: 1960,1962, 1963,1965, 1967, 1979 Helark der fremstår foldet og med lidt split: 1959,1961, 1964,1966, 1969 Helark der fremstår foldet og med lidt split og revet: 1959/53 (ove
Klokken 18.51 Onsdag den 19. marts 2014
Kategori: Helark
KASSE KUN MED DANMARK JULESAMLING OG ANDER TING
KASSE KUN MED DANMARK  JULESAMLING OG ANDER TING KASSE KUN MED DANMARK PÅ CA. 4,5 KG. DER ER ET FORTRYKSALBUM MED LIDT MÆRKER I EN DOG GODT FULDT MED MÆRKER 2 KASSER MED AFKLIP ET LILLE POSEKARTOTEK SAMT DIVERSE LØSE MÆRKER EN JULESAMLING I MAPPE MED JULEMÆRKER FRA 1904 -1955 LØSE JULEARK   1956 FRA  19
Klokken 13.39 Lørdag den 15. marts 2014
Kort med 3 stk. Julemærke 1911
Kort med 3 stk. Julemærke 1911 Sjælden forsendelse - 3 julemærker 1911. På forsiden mærker efter opklæbning - se Scan.
Klokken 08.40 Lørdag den 8. marts 2014
Kategori: Breve/Forsendelser
Samling DK julemærker bl.a. utakkede ark 1952-58, se tekst.
samling DK julemærker bl.a. utakkede ark 1952-58, se tekst. Samling i mappe.Mærkerne er opklæbet med hængsler på ternet papir. Enkeltmærker 1904-68. Fireblokke fra 1925-68 ikke konplet men med 1950 utak og provisorie 1951. utakkede helark 1952-58 ufoldede men hængslede. Helark 1959-68 antagelig ufoldede men hængsl
Klokken 22.21 Fredag den 7. marts 2014
Kategori: Helark
Julemærker helark 1910 ufoldet
Julemærker helark 1910 ufoldet Julemærker helark 1910 ufoldet se mine andre aktioner
Klokken 15.00 Mandag den 3. marts 2014
Kategori: Helark
DK. Julemærker med de ældste. 500 stk i alt. Mest før 1960
DK. Julemærker med de ældste. 500 stk i alt. Mest før 1960 DK. Julemærker med de ældste. 500 stk i alt. Mest før 1960
Klokken 09.24 Fredag den 28. februar 2014
Kategori: Stemplet
Julemærker Helark m.m., DK, Grønland, Færøerne, Jomfruøerne
Julemærker Helark m.m., DK, Grønland, Færøerne, Jomfruøerne Her byder du på et meget spændende lot, hvor der bl.a. er nogle flotte og spændende juleark fra Virgin Islands - Jomfruøerne - det tidligere Dansk Vestindien. Det spændende i disse ark er, at der er danske referencer med gamle julemærker afbildet. Danske
Klokken 13.00 Torsdag den 27. februar 2014
Julemærker
julemærker En pakke med diverse julemærker, som blev delt ud til det arrangement i København, hvor mærkerne blev offentliggjort. Designeren har skrevet autograf på et af arkene. Der udover 2 pins.
Klokken 14.21 Søndag den 23. februar 2014
Kategori: Helark
Lagerbog med mærker fra Grønland
Lagerbog med mærker fra Grønland Lagerbog med en del Grønlandske mærker. Både postfrik og stemplet. Der er en del miniark og en førstedagskuvert. Også julemærker og mærker fra Thule.
Klokken 09.30 Søndag den 23. februar 2014
Sjældent udbudt samling af julemærkeplakater 1914-62 komplet
Sjældent udbudt samling af julemærkeplakater 1914-62 komplet Salgsplakater for julemærker 1914-62 komplet og 64-66 enkelte årgange med to forskellige plakater. Plakaterne er generelt i god stand (ganske få har krøller i kanten). Her er der mulighed for at erhverve materiale til en helt unik udbygning af samlingen.
Klokken 21.27 Onsdag den 19. februar 2014
CA 900 STK JULE OG NYTÅRS KORT FRA CA 1900 OG OPAF
CA 900 STK JULE OG NYTÅRS KORT FRA CA 1900 OG OPAF MED OG UNDEN FRIMÆRKER- MANGE MED JULEMÆRKER FRA 1904 - ALLE KORT ER LILLE FORMAT - DER MÅ VÆRE EN HØJ VÆRDI I JULEFRIMÆRKER ,OG DE ANDRE FRIMÆRKER- GOD BYDELYST  CA 6KG
Klokken 12.45 Onsdag den 19. februar 2014
Kategori: Julekort
Julekort 1906 med 6 julemærker.
Julekort 1906 med 6 julemærker. Julekort 1906 med 6 julemærker. Julekort 1906 med 6 julemærker, stemplet i Horsens den 22.12.1906, gadeparti fra Smedegade i Horsens, et flot julekort, men desværre med et lille fold i højre nederste hjørne.
Klokken 12.03 Søndag den 16. februar 2014
Kategori: Breve/Forsendelser
Rodekasse bla Færøsamling
Rodekasse bla Færøsamling 1975-2007 i ny 64 siders indstiksbog enkelt og firblok ca 20 helarkark. Og julemærker katalogværdi 19000. dertil dubletter for 15000 kr grønland afa over 5000 kr bla fdc nr 211-16 222-23 228 i firblok og 228 enkelt.Dk firblokke fdc værdi 1400 kr. plus kas
Klokken 14.03 Fredag den 14. februar 2014
Parti julemærker. Der er lidt forskelligt. 1,3 kg.
Parti julemærker. Der er lidt forskelligt. 1,3 kg. Så er det lidt spændende til julemærker folket. Der er følgende: Et ringbind med julemærkesamling fra start og fremefter, der er et helt ark eller er det enkeltmærker og arkrester. Der er en konvolut med arkrester. Der er et chartek med diverse julemærker
Klokken 23.03 Søndag den 9. februar 2014
Stor samling danske frimærker
Stor samling danske frimærker Jeg har givet op på at sortere min farfars frimærkesamling. Den Indeholder mærker fra dansk vestindien, slesvig, mærker fra krigen, julemærker, en masse gamle postmærker og tjenestemærker, en rækkegamle breve og postkort og tonsvis af ekstramærker, et kil
Klokken 19.30 Onsdag den 5. februar 2014
ISLANDSKE JULEMÆRKER
ISLANDSKE JULEMÆRKER ISLANDSKE JULEMÆRKER CARITAS 1904 ER POSTFRISK U.M.F KFUM 1911 ER POSTFRISK DER ER NOGLE MED HÆNGSEL SPØRG ENDELIG
Klokken 17.10 Lørdag den 25. januar 2014
Kategori: Postfrisk/Hængslet
ISLANDSKE JULEMÆRKER
Klokken 18.00 Lørdag den 11. januar 2014
Kategori: Samling/Partier
NORGE - GODT PARTI med samlinger og tusindvis af mærker
NORGE  - GODT PARTI med samlinger og tusindvis af mærker Se mine mange fotos nedenfor med et udsnit af materialet. 2 samlinger, lagerbog samt forsendelser og kasse med tusindvis af nyt og ældre løst / poser. Også lidt julemærker. En del bedre iblandt. Bl.a. FDC AFA nr. 230 (kat. 700 kr.). Gode muligheder for an
Klokken 20.00 Torsdag den 9. januar 2014
Kategori: Samling/Partier
DK Julemærker; 1953/59 + 1959-2009; 52 ark, ubøjede
DK Julemærker; 1953/59 + 1959-2009; 52 ark, ubøjede All årgange: 1953/59 +1959-2009 52 Helark af danske julemærker i fin stand: Ubøjede, opbevaret i chartek. Standard tryk
Klokken 17.15 Søndag den 5. januar 2014
Kategori: Helark
Julemærker 3 album bl.a. Helark
Julemærker 3 album bl.a. Helark Stor mappe og 2 små indstiksbøger. 38 årgange i helark fra 1970 - 2009, nogle enkelte har været foldet. Nogle årgange i flere ark. Desuden mange lokale ark, røde kors m.m. Se Scan.
Klokken 15.57 Søndag den 5. januar 2014
Julemærker 3 album bl.a. Helgarder.
Julemærker 3 album bl.a. Helgarder. Stor mappe og 2 små indstiksbøger. 38 årgange i helark fra 1970 - 2009, nogle enkelte har været foldet. Nogle årgange i flere ark. Desuden mange lokale ark, røde kors m.m. Se Scan.
Klokken 10.21 Søndag den 5. januar 2014
Danmark julemærker årsmapper samling 1945-1955
Danmark julemærker årsmapper samling 1945-1955 Danmark julemærker årsmapper samling bestående af årgangene 1945, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 53, 54 og 1955 ialt 10 mapper. Mapperne er generelt pæne, men 4 stk har knappenulshuller og enkelte med rustpletter på bagsiden. Årsmapper er ofte kun produceret i o
Klokken 14.00 Onsdag den 1. januar 2014
UNIKKE JULEMÆRKER NEDSAT
UNIKKE JULEMÆRKER NEDSAT Er fra Serapion Ordenen Kun loge salg Aldrig udbudt til salg der er fra 1999 til og med 2008 ialt 10 ark
Klokken 05.30 Tirsdag den 31. december 2013
Kategori: Helark
JULEMÆRKER - STORT PARTI med samling og andet (1904 - )
JULEMÆRKER  - STORT PARTI med samling og andet (1904 - ) Se mine mange fotos nedenfor med et udsnit af materialet. Et stort materiale med 1 samling, stor lagerbog samt mappe med ark, bymærker m.m. Gammel ubrugt / stemplet samling (1904 – 1990,erne) med en del postfriske helark i det nyere. Lagerbog (1906
Klokken 14.15 Mandag den 30. december 2013
Kæmpelot fri og julemærker fra Elleore (5 postfriske plancer
Kæmpelot fri og julemærker fra Elleore (5 postfriske plancer meget godt fra Elleore
Klokken 16.40 Fredag den 27. december 2013
Færøerne - Julemærker KOMPLET 1976 - 2010
Færøerne - Julemærker KOMPLET  1976 - 2010 Flot polstret Lindener fortryksalbum med komplet samling ufoldede juleark frem til 2010. Spar porto og tag et kig på alle sælgers auktioner med bedre mærker og samlinger med lav startpris
Klokken 10.50 Mandag den 23. december 2013
Kategori: Julemærker
UNIKKE JULEMÆRKER
UNIKKE JULEMÆRKER Er fra Serapion Ordenen Kun loge salg Aldrig udbudt til salg der er fra 1999 til og med 2008 ialt 10 ark
Klokken 11.31 Onsdag den 18. december 2013
Kategori: Helark
Julemærker diverse
Julemærker diverse Diverse julemærker, se scan
Klokken 14.21 Lørdag den 14. december 2013
1904-1950 * DANSKE JULEMÆRKER * POSTFRISKE * AFA PRIS: 2.890
1904-1950 * DANSKE JULEMÆRKER * POSTFRISKE * AFA PRIS: 2.890 DANSKE JULEMÆRKE FRA 1904 TIL 1950 (BEGGE ÅRGANGE INKLUSIV) POSTFRISKE  TAKKEDE ENKELTMÆRKER ÅRGANG 1904 og 1906 ER UDEN GUMMI PÅ BAGSIDEN AFA PRIS: 2.890 kr. ------------------------ AFA PRISER 1904 = 200 kr. 1905 = 200 kr. 1906 = 350 kr. 1907 = 200 kr.
Klokken 00.03 Mandag den 9. december 2013
Kategori: Postfrisk/Hængslet
Parti med julemærker. 2 kg.
Parti med julemærker. 2 kg. Masser af julemærker, de officielle men også noget fra Lions osv. Der er lidt andet end julemærker f.eks. wwf ark. Der er følgende: Der er masser af rester fra ark. Der er ark fra Lions f.eks. Lions KBH fra 1980. Der er ark fra Hvidovre f.eks. 1983. Der e
Klokken 11.39 Søndag den 8. december 2013
Specielt julekort 1947 (KUN frankeret med julemærker)
Specielt julekort 1947 (KUN frankeret med julemærker) Frankeret med 2 stk Julemærker 1947. Stemplet Randers 23/12 1947
Klokken 20.00 Onsdag den 4. december 2013
Kategori: Julemærker
Danmark Julekort 36 stk / 2 Scan / Gratis levering
Danmark Julekort 36 stk / 2 Scan / Gratis levering Danmark Julekort 36 stk - Flere med ældre julemærker. Se 2 billeder.
Klokken 08.33 Fredag den 22. november 2013
Kategori: Julekort
DK JULEMÆRKER 1952-1995 OG 1997-2004
DK JULEMÆRKER 1952-1995 OG 1997-2004 DK JULEMÆRKER 1952-1995 OG 1997-2004 , ALTSÅ MANGLER 1996 I ALT 62 ARK
Klokken 21.51 Onsdag den 20. november 2013
Kategori: Helark
Danmark julemærker souvenirmapper samling 1979-98
Danmark julemærker souvenirmapper samling 1979-98 Danmark julemærker souvenirmapper samling med 1979 (begge udgaver), 1981, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 97 og 1998. Ialt 17 forskellige mapper. For nærmere beskrivelse se AFA julemærker Norden 2012 side 83. AFA katalogværdi kr. 1.280. Sv
Klokken 11.00 Mandag den 18. november 2013
Kategori: Helark