Søgeresultat for formen

Nedenfor er de seneste op til 50 auktioner hvor tekst strengen formen indgår i enten teksten eller beskrivelsen.

Vidste du at du GRATIS kan få tilsendt en e-mail med nyeste formen auktioner, enten dagligt, brugerdefineret tidsinterval eller så snart de dukker op på handelssiderne - så DU kan kontakte sælger først! Registrer her! (Det er HELT GRATIS)

Seneste formen auktioner - alle samlet ET sted.

FLØDEKANDE I PRESSET GLAS FRA KASTRUP 1886 MED STJERNER.

FLØDEKANDE I PRESSET GLAS FRA KASTRUP 1886 MED STJERNER.   SE MICHAEL BLOCH BOG SIDE 39. ANDRE GLASVÆRKER HAR OGSÅ BRUGT FORMEN. DENNE ER STÆRK OVERFARVET
Klokken 22.50 Wednesday den 10. February 2016
Kategori: Fyns glas

Raffineret taske i sort

Raffineret taske i sort Her ser du en sort supermoderne stilfuld, flot og elegant taske, der rummer mere end man regner med. Den er lavet af det mest lækre bløde, italienske kalveskind - men selv om den er super blød at røre ved, holder den formen og falder ikke sammen.Der følge
Klokken 09.40 Wednesday den 16. December 2015
Kategori: Skuldertasker

Raffineret taske i chokoladebrun

Raffineret taske i chokoladebrun Fantastisk, stilfuld taske er i skønt, blødt kalveskind, der holder formen og ikke falder sammen. Den er lavet i et tidsløst design og er utrolig rummelig. Der medfølger en ekstra rem, så tasken også kan bruges som skuldertaske . Produktinformation: Dimen
Klokken 00.00 Wednesday den 16. December 2015
Kategori: Skuldertasker
Royal Copenhagen - Asymmetrisk musselmalet pibe
Royal Copenhagen - Asymmetrisk musselmalet pibe En rigtig fin pibe med sølvfatning og sjovt asymmetrisk hoved. Se alle billeder, som skulle give indtryk af formen. Disse piber har ikke noget nummer - kun tre bølgestreger. Denne er en medarbejdersortering (2 ridser gennem mærket). Almindelige brugsspor
Klokken 15.50 Sunday den 13. September 2015
Kategori: Kgl. Diverse
Stentøjsvase af Jais Nielsen
Stentøjsvase af Jais Nielsen En flot vase i stentøj af Jais Nielsen for Royal Copenhagen. Vasen er ca. 15 cm høj og dekoreret med rustikke jagtscenerier i relief; glasuren changerer i khaki og brun med blå islæt. Formen breder sig ud som en trompet for oven, hvor den måler ca. 17,5 c
Klokken 17.40 Wednesday den 9. September 2015
Kategori: Kgl. Vaser, skåle, kander m.m.
RAV Kæmpe sten
RAV  Kæmpe sten 2200 gram (2,2 kg)  Fundet i Mexico 2006, Orange/rødt skær stenen er fantastisk i formen da den er flad og ca 6 til 7 cm høy, og 25 cm lang, 12 cm bred....   Stenens værdivurdering ca: 30 til 35.000,- kr
Klokken 09.30 Tuesday den 8. September 2015
DSB ZR 500271 *VEJLE KALKVÆRK*/*FAXE KALK*
DSB ZR 500271 *VEJLE KALKVÆRK*/*FAXE KALK* UDGÅET MODEL (Kommer ikke igen, da formen ikke findes mere) HELJAN 4230 NY I ORIGINAL ÆSKE
Klokken 19.10 Tuesday den 1. September 2015
Kategori: DSB
Gallakjole, Fiesta, købt i Belmondo, str S
Gallakjole, Fiesta, købt i Belmondo, str S Stropløs fuchsia gallakjole med perler og palietter under brystet. Inklusiv sjal. i brystpartiet er der et pudeindlæg samt korset til at holde formen. Kun brugt 1 gang.
Klokken 20.50 Thursday den 28. May 2015
Kategori: Galla & Selskabskjoler
Flot præ-columbiansk krukke fra chimu kulturen - 800-1480 ad
Flot præ-columbiansk krukke fra chimu kulturen - 800-1480 ad Jeg fortsætter mit salg af præ-columbianske genstande. Jeg har primært erhvervet samlingen gennem amerikanske dealers. Denne figur er cirka 19 cm lang, og cirka 17 cm bred og 17 cm dyb. Bemærk formen, som tager sin inspiration i græskar eller melon. Den e
Klokken 06.40 Thursday den 23. April 2015
HOLMEGAARD MB VASE 30 CM (HELT NY OG I ORIGINAL ÆSKE)
HOLMEGAARD MB VASE 30 CM (HELT NY OG I ORIGINAL ÆSKE) Den slanke, høje MB vase skabt af Michael Bang i 1982 er blandt de meste populære i Holmegaards sortiment. Formen gør vasen velegnet til både en enkelt liljegren og holder samtidig godt på fx tulipaner, der har en tendens til at gro i alle retninger. 1. s
Klokken 20.11 Tuesday den 27. January 2015
Kategori: Holmegaard
Le Klint sakselampe 324/335 i lyst træ + original skærm
Le Klint sakselampe 324/335 i lyst træ + original skærm Lampen er ca 8 år gammel og er i lyst træ som enten må være bøg eller eg, som jeg kan se de laves i, men ingen garanti for sorten; og stammer fra et rygerhjem.  Ledningen er med afbryder og er gulnet. Skærmen er nydelig forsåvidt angår formen, men er også
Klokken 13.40 Saturday den 10. January 2015
Kategori: Holmegaard
Rosenthal vase med 3 bære arme, rigt dekoreret med guld
Rosenthal vase med 3 bære arme, rigt dekoreret med guld Vase med 3 bære arme, rigt dekoreret med guld og  polychrom relief dekor samt figurale kvinde motiver. Den er med stor sandsynlighed tysk og fremstillet hos Rosenthal omkring 1900 tallet. Formen tyder på Jugens Stil (1885- 1925)  Dekorationen er muligvis
Klokken 08.40 Tuesday den 11. November 2014
Timberland støvler, str. 43½.
Timberland støvler, str. 43½. Et par Timberland støvler i super stand - støvlerne er næsten helt ubrugte og fremstår som nye! Brugt kun 2 gange i foråret 2012, men formen og størrelsen passede mig simpelthen ikke. De har kun været ude i tørvejr og har ingen store skrammer, kun lidt le
Klokken 22.21 Thursday den 22. May 2014
Antikt Art nouveau blomstervase med optik.
Antikt Art nouveau blomstervase med optik.      Smukt blomsterglas/vase med optiske striber og meget smukt glasmasse. formen kan tilskrives Art nouveau fra perioden 1900 - 1910. Højde ca. 30 cm. uden skader og andre defekter. NB! denne type er sjældne.
Klokken 22.31 Friday den 2. May 2014
Kategori: Antikt glas
Klokken 14.00 Monday den 21. April 2014
Kategori: DSB
Orrefors lampe
Orrefors lampe Orrefors lampe i blåt glas. Der er nogle enkelte overfladiske ridser i glasset. Højde: 30 cm incl fatning. Den er oval i formen. Den virker.
Klokken 13.00 Sunday den 30. March 2014
Kategori: Bordlamper
Adidasl T-shirt
Adidasl T-shirt Fin T-shirt fra Adidas i str L. I bomuld. Holder formen fint.
Klokken 18.45 Tuesday den 25. March 2014
Kategori: Str. M
Birdy Æggebæger 100 stk.
Birdy Æggebæger 100 stk. Birdy's organiske former harmonerer perfekt med æggets runding. Formen sikrer, at ægget altid står stabilt og sikkert. Kan stables og sparer derved plads i skabet. Tåler maskinopvask. Birdy er fremstillet i plast Sort           12 stk. Vejl. Pris 4 stk. K
Klokken 11.03 Tuesday den 18. March 2014
Kategori: 100+ varer pr. bud
Birdy Æggebæger 100 stk+ 2 stk. Boil 16 cm Gul.
Birdy Æggebæger 100 stk+ 2 stk. Boil 16 cm Gul. Birdy's organiske former harmonerer perfekt med æggets runding. Formen sikrer, at ægget altid står stabilt og sikkert. Kan stables og sparer derved plads i skabet. Tåler maskinopvask. Birdy er fremstillet i plast Sort           12 stk. Vejl. Pris 4 stk. K
Klokken 19.30 Wednesday den 12. March 2014
Kategori: 100+ varer pr. bud
Opalglas vase med overføringsbillede blomster fyens 1903
opalglas vase  med overføringsbillede  blomster fyens 1903 Stor flot vase med overføringsbillede formen står som fig 208 side 189 fyens glas bog den er fra ca 1903 og den er 30,5 cm høj der er et lille bitte musebid i toppen af denne flotte vase ellers rigtig god stand se billederne
Klokken 10.00 Sunday den 2. March 2014
Kategori: Fyns glas
TEAKSPEJL RETRO flot form
TEAKSPEJL RETRO flot  form Det mest fantastiske RETROSPEJL i en flot form-som sjældent ses. dette spejl er flot intakt og gammelt. Den originale etikette sidder på endnu,og ophængsbeslaget. Der er patent på formen. bredde foroven 60 cm bredde forneden 48 cm højde 44 cm. flot bagsid
Klokken 22.40 Monday den 27. January 2014
Kategori: Retro ting
Gl. hvidglaseret vase/ Mobach
Gl. hvidglaseret vase/ Mobach En fin gammel vase i keramik; 'blødt' sekskantet i formen, ca. 9 cm høj og maks. 11 cm i diameter. Hver af de seks sider er dekoreret med et stiliseret relief i en oval ramme, og hele ydersiden er hvidglaseret. Signeret 'Mobach', og jeg går ud fra, at det
Klokken 19.09 Sunday den 26. January 2014
Kategori: Keramik
TEAKSPEJL RETRO asymetrisk form
TEAKSPEJL RETRO asymetrisk form Det mest fantastiske RETROSPEJL i en flot form-som sjældent ses. dette spejl er flot intakt og gammelt. Den originale etikette sidder på endnu,og ophængsbeslaget. Der er patent på formen. bredde foroven 60 cm bredde forneden 48 cm højde 44 cm. flot bagsid
Klokken 19.01 Saturday den 11. January 2014
Kategori: Spejle
Amici fra Thomas (Rosenthal)
Amici fra Thomas (Rosenthal) Restlager i forb.m. ophør.   Amici – eller Sunny Day White, som det også kendes som, da formen er den samme, er et enkelt stel i hvidt porcelæn. Spisestellet fremstilles af Thomas, der er en del af Rosenthal. Sunny Day fremstilles i mange forskellig
Klokken 20.10 Thursday den 12. December 2013
Kategori: Rosenthal
VILDT flot kjole fra ZAY str. XL (54).
VILDT flot kjole fra ZAY str. XL (54). Brugt een gang! med regulerbare stropper og i dobbeltstof samt hel smock-elastikryg som gør, at jeg ikke kan give en reel brystvidde, da den tilpasser sig så flot barmen og formen!. Yndigt bånd under brystet giver form og silouet. Yderste lag er florlet g
Klokken 21.16 Thursday den 21. November 2013
Kategori: Kjoler
Hatten fra Bonanza
Hatten fra Bonanza Denne hat er nøjagtig magen til den "Little Joe" anvendte i de første udgaver af Bonanza, Senere fastholdt han formen, men skiftede farve. Denne hat er i sort filt fra Wayne and Jones silke eller silkeligende foer. størrelse 57-58
Klokken 22.30 Tuesday den 8. October 2013
Kategori: Hovedbeklædning
Holmegård PALET + MB vase
holmegård PALET + MB vase 3 stk saltkar PALET i farve turkis/ hvid og klar  krystalglas 3,5cm høje 6,5 cm i diameter 1 vase i hvid opal og klar krystalglas  14 cm høj 9 cm i diameter ledt oval i formen design MICHAEL BANG  1965/1975  fremstillet på odense glasværk  er uden skramme
Klokken 12.40 Friday den 27. September 2013
Kategori: Holmegaard
Kvalitets børne Polo t-shirts fra Papilot
Kvalitets børne Polo t-shirts fra Papilot 100 stk. HELT NYE Papilot polo t-shirts i 10 forskellige varianter: Sort/hvid, blå/hvid, grøn/hvid, lilla/hvid og gul/hvid - både i smalle og brede striber. I god og solid kvalitet som både holder formen og farven efter vask. Er i 100% bomuld. Ekstra kraf
Klokken 21.41 Wednesday den 31. July 2013
Kategori: Varepartier
Klokken 20.40 Wednesday den 31. July 2013
Kategori: 100+ varer pr. bud
Lækker velholdt 5 pers hjørnesofa
Lækker velholdt 5 pers hjørnesofa Lækker velholdt mørkegrå hjørnesofa med venstre knæk (set forfra) i slidstærkt uld sælges. Puder i ryg lynes fast på sofa ryg, siddepuder holdes fast med velcro Puderne er i koldskum, hvorfor disse holder formen godt, ikke er faldet sammen eller ser brugt
Klokken 19.41 Tuesday den 21. May 2013
Kategori: Stofsofaer
Antikt blomstervase med optik.
Antikt blomstervase med optik. Flot blomsterglas/vase med optiske striber og meget smukt glasmasse. formen kan tilskrives Art nouveau fra perioden 1900 - 1910. Højde ca. 30 cm. uden skader og andre defekter. NB! denne type er sjældne.
Klokken 19.51 Thursday den 18. April 2013
Kategori: Glas- vaser, skåle, kander m.m.
Casper & Frank: Nu Som Mennesker
Casper & Frank: Nu Som Mennesker Da vi skrev ‘Nu Som Mennesker’, havde vi lyst til at prøve noget nyt. Vi ville investere os selv på en anden måde i stoffet. Og udvikle stand-up formen. Det lykkedes, synes vi selv, et pænt stykke hen ad vejen. Men den slags forpligter. Det ny
Klokken 23.01 Tuesday den 26. February 2013
Kategori: Titel A-C
FLOT KRAVLEGÅRD, STOR
FLOT KRAVLEGÅRD, STOR Dejlig stor kravlegård med fag i hvidt metal. Fagene kan justeres så formen kan ændres. Børnesikret låge så mor og far kan gå hurtigt ind, og baby kan kravle ud når mor og far har åbnet for lågen. Nem at flytte for mor og far, dog uden at den kan skride n
Klokken 16.31 Monday den 25. February 2013
Kategori: Senge, højstole & andre børnemøbler
Klokken 12.30 Friday den 25. January 2013
Kategori: Antikt glas
ANTIKT HVIDVINSGLAS I MØRKEGRØNT GLAS - NEDSAT
ANTIKT HVIDVINSGLAS I MØRKEGRØNT GLAS - NEDSAT Antikt hvidvinsglas i mørkegrønt glas med facetslibninger af formen Anglais. 13 cm  højt og i perfekt stand.
Kategori: Antikt glas