Søgeresultat for elev

Nedenfor er de seneste op til 50 auktioner hvor tekst strengen elev indgår i enten teksten eller beskrivelsen.

Vidste du at du GRATIS kan få tilsendt en e-mail med nyeste elev auktioner, enten dagligt, brugerdefineret tidsinterval eller så snart de dukker op på handelssiderne - så DU kan kontakte sælger først! Registrer her! (Det er HELT GRATIS)

Seneste elev auktioner - alle samlet ET sted.

Ulrik Hoff papirtryk

Ulrik Hoff papirtryk 68X56 cm. Pæn stand! Ulrik Hoff Målene er med ramme fra Rammekælderen i Lyngby. Pæn stand. Ulrik Hoff, f. 1938 Kunstakademiet 1960 - 66 Elev af Kai Mottlau, Palle Nielsen og Søren Hjort Nielsen Billederne af Ulrik Hoff skildrer det nordsjællandske landska
Klokken 03.20 Mandag den 24. november 2014
Kategori: Oliemalerier

Royal Copenhagen - Pragtvase af Torkild Olsen

Royal Copenhagen - Pragtvase af Torkild Olsen TEMAAUKTION H: 24 cm. Sjælden - både i form og dekoration, signeret - perfekt stand . Fra Wikipedia: Thorkild Olsen, 1890-1973, dansk maler og keramiker. Olsen blev uddannet på Kunstakademiet 1911-14, men allerede i 1908 var han blevet elev på Den Kgl. Po
Klokken 20.10 Fredag den 14. november 2014
Kategori: Kgl. Vaser, skåle, kander m.m.

G3

G3 normale tegn på brug - Bruges i god stand Høj kvalitet målenhed for det taktiske område med dioptrijustering Riflescope velegnet til alle G3 (Cal. 7.62mm) kloner Teleskop forstørrelse (V): 4 gange Indgang elev (EP) / Lens Diameter: 24 mm Afslut elev (AP):
Klokken 19.40 Mandag den 21. april 2014
Kategori: Jagt
VINTERLANDSKAB MED GAMMEL MAND af KAI JEPPE DREWS 1884-1964
VINTERLANDSKAB MED GAMMEL MAND af KAI JEPPE DREWS 1884-1964 VINTERLANDSKAB MED GAMMEL MAND af KAI JEPPE DREWS 1884 – 1964   Kai Drews var født i København hvor han var elev på Teknisk Skole og studerede maling på privat malerskole. Han foretog studierejser i Norge og Sverige hvor mange af hans malerier er i
Klokken 21.30 Torsdag den 10. april 2014
Kategori: Oliemalerier
BREVKORT 29.12.1950 - FRA JULEMÆRKESANATORIET I KOLDING 2 SI
BREVKORT 29.12.1950 - FRA JULEMÆRKESANATORIET I KOLDING 2 SI DER - ELEV DER SKRIVER TIL SIN LÆRER OM OPHOLD PÅ JULEMÆRKEHJEM OG HAN HAN GLÆDER SIG TIL EFTER NYTÅR , SÅ FÅR HAN ENDELIG MOR AT SE, HENDE HAR HAN IKKE SET I JULEN. - LILLE FOLD NEDERST TV
Klokken 06.10 Lørdag den 1. marts 2014
Kategori: Breve/Forsendelser
Otto Pontoppidan: Far og søn gå tur i dyrehaven, -en regnvej
Otto Pontoppidan: Far og søn gå tur i dyrehaven, -en regnvej Otto Pontoppidan: Far og søn på vandretur i dyrehaven, -en regnvejrsdag Maleri Olie på lærred Indrammet i forgyldt bagvenderramme med lys lærredsforkant Lysmål ca.: 30 x 40 cm. Otto Pontoppidan er født på Bornholm 1912 og er elev af den kendte maler: Albe
Klokken 23.40 Mandag den 26. august 2013
Kategori: Oliemalerier
Otto Pontoppidan: Far og søn på tur i dyrehaven, -en regnvej
Otto Pontoppidan: Far og søn på tur i dyrehaven, -en regnvej Otto Pontoppidan: Far og søn på vandretur i dyrehaven, -en regnvejrsdag Maleri Olie på lærred Indrammet i forgyldt bagvenderramme med lys lærredsforkant Lysmål ca.: 30 x 40 cm. Otto Pontoppidan er født på Bornholm 1912 og er elev af den kendte maler: Albe
Klokken 19.31 Søndag den 18. august 2013
Kategori: Oliemalerier
Leo Charles Møller: Par ænder på vej udover fjorden
Leo Charles Møller: Par ænder på vej udover fjorden eo Charles Møller: Par ænder på vej udovfjorden Maleri Olie på lærred Signeret LCM i monogramform Indrammet i "forgyldt" ramme Lysmål ca.: 98 x 68 cm. Porto: 158,95 Leo C. Møller var oprindelig fra Odense, men blev elev af Johannes Larsen, og blev færdigu
Klokken 23.20 Onsdag den 17. juli 2013
Kategori: Oliemalerier
Leo Charles Møller: Par ænder på vej udover havet
Leo Charles Møller: Par ænder på vej udover havet eo Charles Møller: Par ænder på vej udover havet Maleri Olie på lærred Signeret LCM i monogramform Indrammet i "forgyldt" ramme Lysmål ca.: 98 x 68 cm. Porto: 158,95 Leo C. Møller var oprindelig fra Odense, men blev elev af Johannes Larsen, og blev færdig
Klokken 01.00 Onsdag den 12. juni 2013
Kategori: Oliemalerier
VINTERLANDSKAB MED GAMMEL MAND af KAI JEPPE DREWS 1884-1964 VINTERLANDSKAB MED GAMMEL MAND af KAI JEPPE DREWS 1884 – 1964   Kai Drews var født på Frederiksberg.   Han blev elev på Teknisk Skole og studerede maling på privat malerskole. Han foretog studierejser til Norge og Sverige   og mange af hans malerier
Klokken 09.10 Lørdag den 26. januar 2013
Kategori: Oliemalerier