Søgeresultat for Skrin

Nedenfor er de seneste op til 50 auktioner hvor tekst strengen Skrin indgår i enten teksten eller beskrivelsen.

Vidste du at du GRATIS kan få tilsendt en e-mail med nyeste Skrin auktioner, enten dagligt, brugerdefineret tidsinterval eller så snart de dukker op på handelssiderne - så DU kan kontakte sælger først! Registrer her! (Det er HELT GRATIS)

Seneste Skrin auktioner - alle samlet ET sted.

A.DRAGSTED 3 TÅRNET Sølv skrin

A.DRAGSTED 3 TÅRNET Sølv skrin A.DRAGSTED 3 TÅRNET Sølv skrin,L-11cm,b-b-11cm,h-6,5cm,vejer-251g
Klokken 06.40 Thursday den 31. March 2016
Kategori: Sølv & Guld

Sukker/kandis skrin med et diamant mønster, blå presset glas

Sukker/kandis skrin med et diamant mønster, blå presset glas Sukker/ kandis skrin  med et diamant mønster, blå presset glas. H:ca. 10 cm, B: ca. 9,3 cm, L : ca.12cm.   I bunden trykket mærket med russisk kyrillisk inskription og dato "ОтьМ.Ф. 1904 на10льть "s. MB Zabkowice , produceret fra 1904  Sukker v
Klokken 18.00 Monday den 28. March 2016
Kategori: Antikt glas

Antik Fransk 1800talet sukker/kandis skrin

Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin i  hvid  opalineglas med forgyldt bronze montering.    Nøgle medfølger , skrin kan  lukkes .                                            L.: ca. 11,5cm.  //  H.: ca. 9,5 cm..  //  B.: ca.7,5  cm . Sukker var en
Kategori: Antikt glas
Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin , i  hvid  opalineglas  og forgyldt bronze montering.                                         L.: ca. 12,5cm.  //  H.: ca. 7,5 cm..  //  B.: ca. 9  cm . Sukker var en luksusvare, der skulle opbevares standsmæ
Kategori: Antikt glas
Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin , i  blå  opalineglas med små bobler i glaset fra fremstillingen og forgyldt bronze montering. Original nøgle medfølger ,men den kan ikke låse skrinet .                                        L.: ca. 12,5cm.
Kategori: Antikt glas
Skibsmodel i montre på mahogni sokkel med org, tilh. skrin
Skibsmodel i montre på mahogni sokkel med org, tilh. skrin Skibsmodel i montre på mahogni sokkel med org. tilhørende opbevarings skrin. Format : 35x11x15 cm. skibsnavn : CLV SIA - på soklen et messingskilt med alle maritime data
Klokken 17.40 Sunday den 27. March 2016
Fransk skrin af porcelæn union force liberie partie 1791
Fransk skrin af porcelæn union force liberie partie 1791 Fransk skrin af porcelæn union force liberie partie 1791,FEJLFRI L-6cm,b-4,5cm,h-3cm
Klokken 21.10 Friday den 26. February 2016
Skrin med 13 mønter Danmarks historie i ægte sølv.
Skrin med 13 mønter Danmarks historie i ægte sølv. 13 Danmarks Historie i ægte sølv hver mønt ligger i kapsel og i mønt skrin. se skan.
Klokken 20.40 Tuesday den 19. January 2016
Kategori: DK erindrings- og temamønter
Antik porcelæn - skrin Tyskland 1800 tal.
Antik porcelæn - skrin  Tyskland 1800 tal. Antik porcelæn - skrin ,Tyskland 1800 tal.  H.: ca. 6 cm.  // Ø ca. 9 cm.
Klokken 19.40 Saturday den 5. December 2015
Krystalglas -Skrin Vintage - MURANO Fra: ca. 1950 /18cm.
Krystalglas -Skrin   Vintage -  MURANO  Fra: ca. 1950 /18cm. Krystalglas -Skrin   Vintage / Fra ca. 1950 / Ananas mønster/pineapple pattern / MURANO -Glas /forgyldt metalindfatning . L.ca. 18 cm. / H: ca. 11 cm. / B: ca.11,5 cm.
Klokken 22.00 Wednesday den 2. December 2015
Kategori: Antikt glas
Antik sukkerskrin/kand./Frankrig1800 tal.i hvid .opalinegl.
Antik sukkerskrin/kand./Frankrig1800 tal.i hvid .opalinegl. Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin , i  vidunderligt sjeldent hvid ( let grøn )opalineglas  med forgyldt bronze montering.   Nøgle medfølger ikke.                                         L.: ca.10cm.  //  H.: ca. 9 cm..  //  B.: ca. 6,5 cm .
Klokken 23.00 Sunday den 25. October 2015
Kategori: Antikt glas
Krystalglas -Skrin Vitage - MURANO Fra: ca. 1950/ 13,5cm
Krystalglas -Skrin  Vitage - MURANO Fra: ca. 1950/ 13,5cm Krystalglas -Skrin  Vitage / Fra ca. 1950 / Ananas mønster/pineapple pattern / MURANO -Glas /forgyldt metalindfatning . L.ca. 13,5 cm. / H: ca. 7 cm. / B: ca.9,5 cm. forgyldt metalindfatning
Klokken 12.30 Friday den 23. October 2015
Kategori: Antikt glas
Krystalglas -Skrin Vitage - MURANO Fra: ca. 1950 /18cm.
Krystalglas -Skrin   Vitage -  MURANO  Fra: ca. 1950 /18cm. Krystalglas -Skrin   Vitage / Fra ca. 1950 / Ananas mønster/pineapple pattern / MURANO -Glas /forgyldt metalindfatning . L.ca. 18 cm. / H: ca. 11 cm. / B: ca.11,5 cm.
Kategori: Antikt glas
Antik glas - skrin Tyskland 1900 tal.
Antik glas - skrin Tyskland 1900 tal. Antik glas - skrin Tyskland 1900 tal. /emalje maleri på glas . H.: ca. 9,5 cm.  // Ø ca. 9 cm.
Klokken 08.10 Friday den 23. October 2015
Kategori: Antikt glas
Humidor - tobaks skrin med fugtafgiver og hygrometer
Humidor - tobaks skrin med fugtafgiver og hygrometer Humidor - tobaks skrin med fugtafgiver og hygrometer til korrekt opbevaring af alle former for tobaksvarer - her i cedertræ med solide messing hængsler Format : 24x18x9 cm
Klokken 07.40 Friday den 23. October 2015
AXEL SALOMONSEN - SKRIN - EG/STERLINGSØLV.
AXEL SALOMONSEN - SKRIN - EG/STERLINGSØLV. Cigaretskrin i mørk eg med sterlingsølv indlæg. Ingen brugsspor. Reklame for" FRIFEX ASFALTPAP". Mrk.: I bunden "Denmark AS Sterling". L.14,5 cm x B. 10,5 cm x H. 4 cm. Vægt: 191 gr. netto. Se også alle mine andre auktioner !
Klokken 20.20 Tuesday den 13. October 2015
Kategori: Sølv & Guld
Urmager værktøj samlet i org. tih. træ skrin
Urmager værktøj samlet i org. tih. træ skrin Urmager værktøj samlet i org. tih. træ skrin
Klokken 15.20 Monday den 28. September 2015
Kategori: Antikt værktøj
Elegant og eksklusiv mahogni skrin
Elegant og eksklusiv mahogni skrin Elegant og ekskulusiv mahogni skrin med alt til kortspil m.v.
Klokken 20.20 Saturday den 26. September 2015
Skrin i palisander med indlæg af sterlingsølv
Skrin i palisander med indlæg af sterlingsølv Beskrivelse: Håndlavet dansk smykkeskrin i massiv palisander i en kvalitets udførelse med zinkede hjørner og nedfacet skjult hængsel -  Skrinet er udført af præmieret sølvsmed Robert Dalgas Lasse (RDL) i slutningen af 50' erne og forsynet med intarsia i l
Klokken 14.40 Tuesday den 22. September 2015
Antik sukkerskrin/kand./Frankrig1800 tal.i grønt.opalinegl.
Antik sukkerskrin/kand./Frankrig1800 tal.i grønt.opalinegl. Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin , i  vidunderligt sjeldent æplegrønt opalineglas  med forgyldt bronze montering.   Nøgle medfølger ikke.                                         L.: ca. 9 cm.  //  H.: ca. 8 cm..  //  B.: ca. 5,8  cm . Både s
Klokken 18.40 Sunday den 6. September 2015
Kategori: Antikt glas
Teaktræ skrin med holdere til spisebestik, med grøn filt
Teaktræ skrin med holdere til spisebestik,  med grøn filt Teaktræ skrin med holdere til spisebestik, foret med grøn filt, format : 37x27x8 cm  - også velegenet til diverse samler objekter, bestik holderen kan nemt fjernes.
Klokken 18.50 Sunday den 28. June 2015
Antik Fransk 1800talet sukker/kandisskrin i blå opalinegl.
Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandisskrin i blå opalinegl. Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin i  blå  opalineglas med forgyldt bronze montering.                                               L.: ca. 10 cm.  //  H.: ca. 10 cm..  //  B.: ca. 10 cm . Sukker var en luksusvare, der skulle opbevares standsmæ
Klokken 16.00 Friday den 19. June 2015
Kategori: Antikt glas
Antik sukkerskrin/kand./Frankrig 1800 tal. i blå.opalinegl.
Antik sukkerskrin/kand./Frankrig 1800 tal. i blå.opalinegl. Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin i  blå  opalineglas med forgyldt bronze montering.   Nøgle medfølger ikke.                                        L.: ca. 10 cm.  //  H.: ca. 10 cm..  //  B.: ca. 10 cm . Sukker var en luksusvare, der skulle
Klokken 18.40 Tuesday den 16. June 2015
Kategori: Antikt glas
Antik sukkerskrin/kand./Frankrig 1800 tal. i sort /glas
Antik sukkerskrin/kand./Frankrig 1800 tal. i sort /glas Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin i  i sort glas med emalje malet blomster ( roser / forglemmigej ) og forgyldt bronze montering.   Nøgle medfølger ikke.    L.: ca. 12,5cm.  //  H.: ca. 11,5cm.  //  B.: ca. 7,5 cm . Sukker var en luksusvare,
Klokken 19.20 Saturday den 13. June 2015
Kategori: Antikt glas
Den helt rigtige gave til jægeren. 4 skarpe skud.... Den helt rigtige gave til jægeren. 4 skarpe skud, lige til at sætte i patronbæltet. Lommelærker udformet som Cal. 12 patroner Gl. Dansk, Jägermeister – efter behag samlet i mahogni skrin foret med grøn filt.
Klokken 14.40 Monday den 1. June 2015
Kategori: Jagt
HANAU SØLV 830S SKRIN BY GEBRUDER DINGELDEIN
HANAU SØLV 830S SKRIN BY GEBRUDER DINGELDEIN HANAU SØLV 830S SKRIN BY GEBRUDER DINGELDEIN.L-14cm,b-10,5cm,h-4cm,vejer-254g
Klokken 23.00 Thursday den 14. May 2015
Kategori: Sølv & Guld
Klokken 20.30 Tuesday den 5. May 2015
Kategori: Antikt glas
Antik sukkerskrin /kand./Frankrig 1800 talet i rød glas m.n.
Antik sukkerskrin /kand./Frankrig 1800 talet i rød glas m.n. Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin i  rød glas med forgyldt bronze montering.   Nøgle medfølger ! L.: ca. 16cm.  //  H.: ca. 11,5cm.  //  B.: ca. 9,7 cm . Sukker var en luksusvare, der skulle opbevares standsmæssigt og forsvarligt aflåst for b
Klokken 20.10 Tuesday den 5. May 2015
Kategori: Antikt glas
Antik sukkerskrin/kand./Frankrig 1800 tal. i blå.opalinegl. Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin i  blå  opalineglas med forgyldt bronze montering.   Nøgle medfølger ikke.                                        L.: ca. 14cm.  //  H.: ca. 10,5 cm..  //  B.: ca. 9  cm . Sukker var en luksusvare, der skulle
Klokken 18.20 Tuesday den 5. May 2015
Kategori: Antikt glas
Antik Sukkerskrin 1800 - talet / blåt glas
Antik  Sukkerskrin 1800 - talet /  blåt glas Antik  Sukkerskrin 1800 - talet /  blåt glas med stjerne. Meget speciel og eksklusivt 1800 -tals sukker/kandis skrin i blåt glas  med bronze montering.Låg fastholdes men kæde . Skrinet fremstår uden skader,   meget sjelden og usædvanligt . Skrinet lukker
Klokken 11.50 Tuesday den 21. April 2015
Kategori: Antikt glas
Helt specielt gammelt smykkeskrin - oktogonalt (8 kantet) -
Helt specielt gammelt smykkeskrin -  oktogonalt (8 kantet) - Helt specielt kinesisk skrin -  oktogonalt (8 kantet) - rigt udskåret - et fint stykke dekupør arbejde, indvendig et 8 kantet rum i midten og uden om 4 andre rum Format : 26x26x10 cm
Klokken 00.00 Saturday den 18. April 2015
Smykkeskrin - eksklusiv prof. smykke og udstillings skrin
Smykkeskrin -  eksklusiv prof. smykke og udstillings skrin Smykkeskrin -  eksklusiv prof. smykke og udstillings skrin fra smykket firmaet Pilgrim. Hvert enkelt rum har en skråt stillet indsats som præsenterer det enkelte smykke bedst muligst. Format : 30x20x14 cm.
Klokken 15.20 Wednesday den 15. April 2015
Smykkeskrin / opbevarings skrin
Smykkeskrin / opbevarings skrin Velholdt smykkeskrin / opbevarings skrin  Fint og nøjagtigt forarbejdet i lys palisander med forsænkede messinghængsler. Låget er udskåret i 9 felter . Poleret ind og udvendig samt under bunden  Mål 12.5x12.5x3.8 Æsken købes uden indhold
Klokken 08.40 Friday den 27. March 2015
Skrin i Egetræ med 99 elfenbensjetoner 1920 erne.
Skrin i Egetræ med 99 elfenbensjetoner 1920 erne. Spilleskrin i Egetræ med 99 elfenbensjetoner fra 1920 erne. Der medfølger 2 sæt spillekort også fra 1920 erne. Kvalitet : Spilleskrinet er i en meget fin kvalitet, som på billederne. Elfenbenjetonerne er også som på billederene. Størrelse : Skrinet måler
Klokken 14.51 Monday den 2. March 2015
Original mønter 1. verdenskrig
Original mønter 1. verdenskrig SAmling af Originale mønter fra 1. verdenskrig i flot skrin fra Mønthuset. Der følger ægthedsgaranti og en historie om hver mønt. Sættet beståt af: DK, 10 øre 1919, sølv DK, 1 kr 1916,  sølv DE, 10 Pfenning 1918, zink DE, ½ mark 1916, sølvmønt Serbien, 50
Klokken 02.10 Sunday den 1. March 2015
Kategori: Øvrige udenlandske mønter
Babushka - Skildpadde skrin.Ck-01
Babushka - Skildpadde skrin.Ck-01 Skildpadde-et symbol på visdom og lang levetid.Giv dine venner symbol på visdom og lang levetid.
Klokken 14.20 Saturday den 28. February 2015
Kategori: Babushka dukker
Russisk syskrin
Russisk syskrin Udskåret russisk skrin i ben eller elfenben, Beklædt med rødt stof indeni 9½ x 12 x 13 cm
Klokken 22.51 Monday den 9. February 2015
Restlager af Håndlavede Orientalske Smykker, Skrin og Æsker
Restlager af Håndlavede Orientalske Smykker, Skrin og Æsker RESTLAGER. Lagersalg af Overflødige Produkter (Orientalske Håndlavede Smykker, Skrin og Bokse) Materiale: Koben m.m. Produkter 825 stk. (cirka tal): Halskæder: 335 stk. Armbånd: 220 stk. Smykketrin og æsker: 105 stk. Ringe: 19 stk. Gaveartikler: 50 stk. Ø
Klokken 14.10 Monday den 2. February 2015
Kategori: Unika smykker
Møntskrin med originale mønter fra 2. Verdenskrig - se foto
Møntskrin med originale mønter fra 2. Verdenskrig - se foto Møntkassette med originale mønter fra 2. Verdenskrig. Mønterne er i almindelig stand i et rigtig flot skrin (mål: 24 x 18 cm.; højde: 4,5 cm.) med lille beskrivende hæfte om samlingen.
Klokken 09.40 Monday den 5. January 2015
Kategori: Samlinger og diverse
FLOT ANTIK FRANSK EMALJE SKRIN CA. 1860 ÅR,MED SMÅ FEJLER
FLOT ANTIK FRANSK EMALJE SKRIN CA. 1860 ÅR,MED SMÅ FEJLER FLOT ANTIK FRANSK EMALJE SKRIN CA. 1860 ÅR,MED SMÅ FEJLER,VEJER-48g,l-5,5cm,b-4cm,h-3cm
Klokken 20.30 Friday den 2. January 2015
ANTIK FRANSK SKRIN MED EMALJE
ANTIK FRANSK SKRIN MED EMALJE ANTIK FRANSK SKRIN MED EMALJE,MED FEJL.L-6,5,B-5CM,H-3,5cm
Klokken 22.20 Monday den 22. December 2014
OL-Mønter Athen 2004
OL-Mønter Athen 2004 Samling på 30 stk OL-Mønter Athen 2004 værdier i bl.a. Dollar,Euro,Rubler m.fl. alle i sølv høj lødighed, velholdt samling "mønter i kapsel" og skrin der medfølger mappe med udførlig beskrivelse mønterne samt OLs Historie fra 1896 til 2004 Pæn samling
Klokken 14.20 Thursday den 18. December 2014
Sukker/kandis skrin i krystal -glas/Antik Fransk 1800talet
Sukker/kandis skrin i krystal -glas/Antik Fransk 1800talet Meget eksklusivt  Fransk 1800talet  sukker/kandis skrin i krystal - glas med forgyldt bronze montering. Skrinet fremstår med nøgle, meget usædvanligt at nøglen følger med.  Skrinet lukker perfekt med nøgle ! Sukkerskrinet er meget sjælden i denne størrels
Klokken 19.10 Friday den 28. November 2014
Kategori: Antikt glas
Antik Sukkerskrin Frankrig 1800 talet/ blå krystal - glas
Antik  Sukkerskrin Frankrig 1800 talet/ blå  krystal - glas Meget  flot  Fransk  sukker/kandis skrin  1800 talet i krystal - glas med  pletsølv  metal montering. På højre smalle side er en lille afskalning på ca.1x0,5 cm.( billeder 4 og 5 ) ikke genemgående L.: ca. 10,5 cm.  //  H.: ca. 9,5 cm. B.: ca. 6 cm.
Klokken 21.30 Wednesday den 26. November 2014
Kategori: Antikt glas
Kinesisk stemplet porcelæns skrin m. buet låg rigt dekoreret
Kinesisk stemplet porcelæns skrin m. buet låg rigt dekoreret Kinesisk stemplet porcelæns skrin med buet låg,  rigt dekoreret med florale motiver i relief dekor. Format : 21 cm bredt, 11 cm dyb og 11 cm. høj – vægt 1.6 kg.  Dekorativ og anvendelig til mange ting.
Klokken 23.21 Thursday den 20. November 2014
Samler skrin, salgs kuffert, udstillings kuffert -
Samler skrin, salgs kuffert, udstillings kuffert - Samler skrin, salgs kuffert, udstillings kuffert - mulighederne er mange. Solid transport kuffert indvendig foret med sort velour, messing støtte arme i begge sider så låget kan stå oprejst. Format : 45x33x10 cm - anvendelig til mange formål
Klokken 08.20 Wednesday den 19. November 2014
Sukkerskrin/kandisskr. rød farvet-glas/Antik Fransk 1800tal
Sukkerskrin/kandisskr.  rød farvet-glas/Antik Fransk 1800tal Antik Fransk  1800talet , ovalt - sukker/kandis  skrin i rød / farvet  glas med emalje  maling . Glasset  er  uden skader ! L.: ca. 13 cm.  //  H.: 12 cm. //  B.: 8,5 cm. ( uden nogle )
Klokken 15.30 Monday den 17. November 2014
Kategori: Antikt glas
Antik sukkerskrin /kand./Frankrig 1800 -talet i opalineglas
Antik sukkerskrin /kand./Frankrig 1800 -talet  i opalineglas  Antik  Fransk 1800talet  sukker/kandis  skrin i  hvid/grå ( melkevidt)  opalineglas med forgyldt bronze montering. (uden nogle) L.: ca. 10cm.  //  H.: ca. 8,5cm.  //  B.: ca. 6,5 cm .
Kategori: Antikt glas
AXEL HOLM 3.TÅRNET SØLV SKRIN Ax.H VEJER-151g
AXEL HOLM 3.TÅRNET SØLV SKRIN Ax.H VEJER-151g AXEL HOLM 3.TÅRNET SØLV SKRIN Ax.H VEJER-151g,l-8,8cm,b8,5cm,h-3,5cm
Klokken 19.40 Thursday den 13. November 2014
Kategori: Sølv & Guld
100 år gammel håndbygget Zitter i det originale skrin
100 år gammel håndbygget Zitter i det originale skrin 100 år gammel håndbygget Zitter liggende i den originale kasse - og intakt og i orden Format: 40x21x6.5 cm
Klokken 09.31 Tuesday den 11. November 2014
Kategori: Andre strengeinstrumenter