Søgeresultat for *just andersen

Nedenfor er de seneste op til 50 auktioner hvor tekst strengen *just andersen indgår i enten teksten eller beskrivelsen.

Vidste du at du GRATIS kan få tilsendt en e-mail med nyeste *just andersen auktioner, enten dagligt, brugerdefineret tidsinterval eller så snart de dukker op på handelssiderne - så DU kan kontakte sælger først! Registrer her! (Det er HELT GRATIS)

Seneste *just andersen auktioner - alle samlet ET sted.

JUST ANDERSEN, DISKOMETAL OPSATS D 137

JUST ANDERSEN, DISKOMETAL OPSATS D 137 Just Andersen Art deco diskometal opsats, nummer D 137. Kanneleret udformning og med tunget kant. Stemplet og i god stand, mindre brugspræg. Måler 11 cm i højde og 16 cm i diameter
Klokken 19.10 Tuesday den 29. March 2016

JUST ANDERSEN, DISKOMETAL dobbelt vase D 118

JUST ANDERSEN, DISKOMETAL dobbelt vase D 118 Lidt speciel vase i disko metal der imiterer en høne. Vasen er designet af Just Andersen i midten af 1930′erne. Stemplet: Just Denmark – D 118. Mål: ca 10×13 cm. God intakt stand m. alderstypiske brugspræg og patinering.

Just Andersen skrivesæt i diskometal

Just Andersen skrivesæt i diskometal Just Andersen skrivesæt i diskometal Pennebakke D72 Blæksuger 122 Blækhus 1.30 (uden glas indsats)
Klokken 15.50 Thursday den 24. March 2016
Just andersen.vaser
just andersen.vaser 3 vaser. 1 vase 15 cm høj.dia 10 cm øverst.flot graveringer nederst på vasen. Mrk just 2640. 1 vase 13 cm høj.dia øverst.9 cm. graveret med små hjerter. Mrk just.2474. 1 vase 9,5 cm dia øverst.9 cm.  Mrk just 1673.
Klokken 20.10 Sunday den 20. March 2016
Kategori: Tin
Andet, Just Andersen blækhus D 36
Andet, Just Andersen blækhus D 36 Andet, Just Andersen blækhus, Just Andersen Meget flot Just Andersen blækhus med penne bakke. I Disko Metal . Mærket Just A D36  L-27cm,b-20cm
Klokken 22.10 Wednesday den 2. March 2016
Just Andersen tin
Just Andersen tin Just Andersen tin Kaffekande nr.2238, sukkerskål samt flødekande nr.1882
Klokken 18.40 Tuesday den 1. March 2016
Kategori: Tin
JUST ANDERSEN VASE 1937
JUST ANDERSEN VASE 1937 JUST ANDERSEN VASE 1937  , Med brugsspor,H-8,5cm
Klokken 19.10 Monday den 8. February 2016
2 stk. 2 armen lysestager fra Just Andersen nr. 1372 h. 16 c
2 stk. 2 armen lysestager fra Just Andersen nr. 1372 h. 16 c 2 stk. 2 armen lysestager fra Just Andersen nr. 1372 h. 16 cm b. 18,5 cm . Stand se billeder
Klokken 15.30 Monday den 8. February 2016
Kategori: Tin
PAR SMUKKE JUST ANDERSEN STAGER
PAR SMUKKE JUST ANDERSEN STAGER Par smukke Just Andersen lysestager. Bronce / diskometal ? 12,5 cm høje.
Klokken 18.40 Saturday den 30. January 2016
Just Andersen
Just Andersen Vase der forestiller 2 fisk Fremstillet i diskometal Højde 12 cm Bredde 11 cm Fremstår med enkelte ridser
Klokken 16.50 Sunday den 3. January 2016
Kategori: Skulpture, sten & metal
Just andersen diskometal lysestage- og vase sjælden
just andersen diskometal lysestage-  og vase   sjælden velholdt just a diskometal  DEN ER FRA 1920ERNE
Klokken 10.30 Tuesday den 29. December 2015
Kategori: Tin
JUST ANDERSEN VASE D 118
JUST ANDERSEN VASE D 118 JUST ANDERSEN VASE D 118  , Med brugsspor,H-9cm
Klokken 18.00 Monday den 28. December 2015
FLOT JUST ANDERSEN DRENG FIGUR
FLOT JUST ANDERSEN DRENG FIGUR FLOT JUST ANDERSEN DRENG FIGUR,H-21,5cm, Med brugsspor
Klokken 21.40 Monday den 14. December 2015
8 kantet skål /flaskebakke Just Andersen
8 kantet skål /flaskebakke Just Andersen 8 kantet skål /flaskebakke Just Andersen nr. 1922 13 cm x  14 cm Vægt 830 g
Klokken 20.50 Saturday den 5. December 2015
JUST ANDERSEN STERLING SØLV VASE 925S JUST 2556
JUST ANDERSEN STERLING SØLV VASE 925S JUST 2556 JUST ANDERSEN STERLING SØLV VASE 925S JUST 2556,H-12cm,b-8,5cm,vejer-176g
Klokken 21.30 Sunday den 1. November 2015
Kategori: Sølv & Guld
Just Andersen Fiskevase 15,5 cm
Just Andersen  Fiskevase  15,5 cm Fiske vase, Just Andersen, Danmark. Patineret metal. Højde.: 15,5 cm. Stemplet i bunden: Just A, Danmark, no. 2193
Klokken 18.30 Tuesday den 29. September 2015
JUST ANDERSEN STAGER - MODEL 1602 - BRONZE
JUST ANDERSEN STAGER - MODEL 1602 - BRONZE 2 stk. bronze stager model 1602 - Just Andersen. 8,5 cm x 8,5 cm x H. 3 cm. Vægt i alt : 714 gr. netto. Se også alle mine andre auktioner !
Klokken 16.10 Sunday den 13. September 2015
Kategori: Bronze
Just Andersen, stor vase i diskometal
Just Andersen, stor vase i diskometal I Diskometal, højde 10½ cm, bredde 11 cm. Mærket JUST D18.
Klokken 10.20 Monday den 1. June 2015
Kategori: Tin
JUST ANDERSEN ART DECO Kaffekande samt flødekande
JUST ANDERSEN ART DECO  Kaffekande samt flødekande Fin Just Andersen art deco: Nummereret JUST DANMARK 2238
Klokken 21.40 Friday den 29. May 2015
Kategori: Tin
JUST ANDERSENART DECO Kaffekande samt flødekande
JUST ANDERSENART DECO  Kaffekande samt flødekande Fin Just Andersen art deco: Nummereret JUST DANMARK 2238
Klokken 15.10 Friday den 29. May 2015
Kategori: Tin
Kvinde 2191, Just Andersen
Kvinde 2191, Just Andersen Kvinde 2191, Just Andersen Figur kvinde ( Just 2191 ) Patineret metal / diskometal.  H. ca 24 cm.
Klokken 23.00 Thursday den 28. May 2015
Just Andersen brevpresse med fisk - mrkt. B 93
Just Andersen brevpresse med fisk - mrkt. B 93 Just Andersen brevpresse i bronce - mrkt. Denmark, Just trekant og B 93. Brevpressen fremstår i pæn og velholdt stand. Vægten er højere end man lige regner med: 706 g. Brevpressen måler ca. 11 x 7 x 1 cm. Selve fisken er ca. 3,5 cm høj. Just Andersen brev
Klokken 22.10 Thursday den 28. May 2015
Kategori: Bronze
Just andersen Bæltespænde i sølv
Just andersen  Bæltespænde i sølv 5½+2  Meget velholt
Klokken 22.00 Wednesday den 13. May 2015
Just Andersen, stor vase
Just Andersen, stor vase I Diskometal, højde 10½ cm, bredde 11 cm. Mærket JUST D18.
Klokken 12.10 Monday den 20. April 2015
Kategori: Tin
Just Andersen fugleunge, D 2235, diskometal
Just Andersen fugleunge, D 2235, diskometal Just Andersen figur D 2235, fugl - fugleunge, i diskometal. Denne figur fremstår i særdeles flot stand. Jeg kan ikke få øje på nogle ridser. Figuren er fuldt stemplet med Just trekant, Denmark samt D 2235. Figuren er ca. 11,5 cm høj og vejer ca. 790 g. Ka
Klokken 18.10 Thursday den 12. March 2015
Just Andersen løve, penneholder, diskometal, D 1931
Just Andersen løve, penneholder, diskometal, D 1931 Just Andersen penneholder i form af løve. Figuren har nr. D 1931. Figuren er fuldt stemplet med Just trekant og D 1931. Penneholderen fremstår i pæn og velholdt brugt stand. Der ses få ubetydelige overfladiske brugsspor. Løven er ca. 9 cm høj og vejer ca.
Just Andersen figur - nøgen dreng - diskometal
Just Andersen figur - nøgen dreng - diskometal Just Andersen figur af lille nøgen dreng, som sutter på sin finger. Figuren fremstår i pæn brugt stand med små skrammer og aldersbetingede "pigmentfejl" i metallet. Der er ingen skrammer i hans ansigt. Der er en på højre arm, lidt på venstre ben og lidt p
Klokken 13.50 Thursday den 12. March 2015
Just Andersen the kande i Tin
Just Andersen  the kande i Tin Just Andersen the kande i tin med flet på håndtaget
Klokken 07.00 Monday den 2. March 2015
Kategori: Tin
Just Andersen vase i Disco metal
just Andersen vase i Disco metal Just andersen  Vase som hjerteformet  i Disco metal
Klokken 06.21 Monday den 2. March 2015
Just Andersen vase i Disco metal med 2 øre
Just Andersen vase i Disco metal med 2 øre Just Andersen Rigtig sød vase i Disco metal vasen har 2 øre
Klokken 06.20 Monday den 2. March 2015
Just Andersen Te sæt
Just Andersen Te sæt Hjerte The sæt fra just Andersen i tin. Består af kande, bakke , fløde og sukker kande
Klokken 21.00 Friday den 13. February 2015
Just tin sæt
Just tin sæt Just Andersen kaffekande, sukkerskål og flødekande i tin. Der står 2421 i bunden. Se billeder og bedøm selv standen.
Klokken 17.40 Monday den 9. February 2015
Kategori: Tin
Just Andersen diskometal dess. 2098
Just Andersen diskometal dess. 2098 Dekorationskande  af patineret diskometal med skævknækkede dekorationer. Højde 11 cm. 20. årh. begyndelse.
Klokken 14.31 Wednesday den 21. January 2015
Olielampe - Just Andersen
Olielampe - Just Andersen olielampe fra Just Andersen, bronzepatineret metal - diskometalisering. Pæn og velholdt. Højde cm, bredde 11 cm
Klokken 09.20 Sunday den 18. January 2015
Kategori: Tin
Just andersen
just andersen vaser just andersen disko metal stor nr2364 meget ridset, lille nr 2337 ingen ridser 13 cm. dia 10 cm.
Klokken 21.20 Wednesday den 7. January 2015
JUST ANDERSEN HAMMERSLÅET TIN BONBONNIERE NR 193
JUST ANDERSEN HAMMERSLÅET TIN BONBONNIERE NR 193 JUST ANDERSEN HAMMERSLÅET TIN BONBONNIERE NR 193.H-11cm,d-12,5cm
Klokken 22.00 Saturday den 3. January 2015
Kategori: Tin
Just Andersen Tin kande
Just Andersen Tin kande Sjælden tin kande fra Just Andersen. Noget af det første fra ham. Stemplet nr 338, Just og Denmark. Håndslået. 2 små buler som kan rettes ud. H= 20 cm
Klokken 13.01 Friday den 28. November 2014
Kategori: Tin
Just Andersen Kasserolle i sølv plet
Just Andersen Kasserolle i sølv plet Just Andersen Kasserolle i sølv plet Med aftageligt håndtag. se billede 2 Stemplet GAB i bunden Kan sendes som pakke uden omdeling for 60 kr
Klokken 17.30 Wednesday den 19. November 2014
Et par Just Andersen lysestager nr. 1068 med hver to arme
Et par Just Andersen lysestager nr. 1068 med hver to arme Et par Just Andersen lysestager nr. 1068 med hver to arme
Klokken 15.00 Tuesday den 18. November 2014
Just andersen aladdins lampe tin antik
just andersen aladdins lampe  tin antik aladdins lampe  tin ca 1920
Klokken 22.40 Saturday den 15. November 2014
Kategori: Tin
Just Andersen tin bordfad mrk 2350
Just Andersen  tin bordfad mrk 2350 Meget flot og velholdt Just Andersen tin  bordfad  mrk 2350. Dia. 21 cm, højde 2,5 cm, vægt 525 gr.
Klokken 17.20 Friday den 14. November 2014
Just andersen dreng med vase diskometal
just andersen dreng med vase diskometal ca 12 cm høj just andersen var en dygtig designer  denne her er fra 1920erne  man kan nok sige at den er antik  lavet i diskometal en opskrift som just tog med i sin krav
Klokken 09.31 Tuesday den 11. November 2014
Kategori: Tin
Just andersen diskometal lysestage- skål sjælden
just andersen diskometal lysestage-  skål   sjælden velholdt just a diskometal   den er fra primo 1900-tallet?
Kategori: Tin
JUST ANDERSEN DOBBELT PIBE-STATIV I DISKOMETAL
JUST ANDERSEN DOBBELT PIBE-STATIV I DISKOMETAL JUST ANDERSEN DOBBELT PIBE-STATIV I DISKOMETAL
Klokken 08.52 Tuesday den 11. November 2014
Just AndersenDiscometal pige med bamse
Just AndersenDiscometal pige med bamse Just Andersen Discometal pige med bamse nr 2320
Just Andersen Discometal dreng puster i horn
Just Andersen Discometal dreng puster i horn Just Andersen Discometal Dreng puster i horn nr 2170
Just Adersen discometal fisk
Just Adersen discometal fisk Just Andersen discometal fisk nr 1618 13cm lang12cm høj
Just Andersen Discometal lysestage
Just Andersen Discometal lysestage Just Andersen Discometal lysestage fod 13cm dia top 8cm dia 9cm høj
Just Andersen føl
Just Andersen føl Just Andersen føl figur i disco metal. Perfekt stand.
Klokken 13.12 Wednesday den 14. May 2014
JUST ANDERSEN TIN FRUGT FAD MT 141
JUST ANDERSEN TIN FRUGT FAD MT 141 JUST ANDERSEN TIN FRUGT FAD MT 141.H-17,5cm,d-27cm
Klokken 23.05 Friday den 2. May 2014
Kategori: Tin